Dermatitis Herpetiformis

Bilgi
: Hastalık deri üzerinde küçük kümeler biçiminde döküntüler ya da içi sıvı dolu olabilen kabarcıklar şeklinde belirti verir. Çoğunlukla dirsek, bel, kalça, diz ve baş arkasında kaşıntılı, küçük kabarcıklar bulunur ve kolaylıkla patlama eğilimindedirler. Aynı zamanda çoğu hastada ince bağırsak hasarına bağlı ishal atakları da görülmektedir.
Sebep
Dermatitis herpetiformis, ciltte sulu, kaşıntılı kabarcıklar çıkmasına sebep olan kronik bir kaşıntılı deri hastalığıdır. Dermatitis herpetiformis genellikle genç erişkinlerde oluşur ve kadınlardan daha fazla erkekleri etkiler.
Bakım
-
Tahlil
Tıbbi öykü ve fizik muayeneye ek olarak, dermatit herpetiformis tanısı genellikle immunofloresanlı cilt biyopsisi ile doğrulanır.
Etken
: Gluten (buğday, çavdar ve arpada bulunan bir protein) sindirimi, cildin üst katmanı altında lgA antikorlarının birikimine neden olur. Dermatitis herpetiformis, gluten intoleransıyla (alerji, hassasiyet, geçimsizlik anlamında) alakalı, kalıtsal bir otoimmün hastalığıdır. Nedeni itibariyle Çölyak Hastalığına benzerdir. Ancak Dermatitis herpetiformiste, temel lezyon ince bağırsakta değil, cilttedir. İnce bağırsaktaki zedelenme derecesi, çölyak hastalığına kıyasla genellikle daha az şiddetlidir. İki hastalık da kroniktir ve semptomlar gluten tüketiminden sonra görülür.
Tedavi
Belirtiler, hayatınızdan tamamen gluten içeren madde yada gıdalar uzaklaştırıldığı zaman genellikle düzelir. Ve iyileşme genellikle birkaç hafta ile bir ay arasında değişebilir. Tedavi ayrıca ilaç tedavisi içerebilir.
Risk
Hastalık Afrikalı-Amerikalılar veya Asyalılar arasında yaygın değildir. Dermatit herpetiformis olan kişilerde genellikle başta çölyak hastalığı olmak üzere, otoimmün hastalıklar ve tiroid hastalığı yüksek oranda bulunmaktadır.

Hastalık Sorgulama Programı