Difteri


Bilgi

Hastalığın belirtileri arasında öksürük, boğaz ağrısı, ses kısıklığı, halsizlik, yüksek ateş bulunmaktadır. Boğaz bölgesinde oluşan difteri zamanında fark edilip tedavisine başlanılmaz ise zamanla gırtlak bölgesine kadar yayılabilir. Bu durumda, nefes alma problemleri, ses kısıklığı oluşur ve boğulma ile meydana gelebilecek ölümler çok nadirde olsa görülebilir.

Sebep

Difteri, daha çok çocuklarda görülen ve tedavi edilmediği takdirde tehlikeli olabilen bulaşıcı bir hastalıktır. Temel nedeni vücuttaki difteri basillerinin zehir salgılamasıdır. Difteri, kuşpalazı olarak da bilinir. Difteri aşısının yaygın olarak kullanılması nedeniyle, hastalık oldukça azalmıştır.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri, kültür

Etken

Difterinin nedeni Cornebakteriyum difteria adı verilen bir bakteridir.

Tedavi

Difteri hastalığı ile çocuk enfeksiyon hastalıkları ve enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji bölümleri ilgilenir. Tedavisinde uygun antibiyotikler kullanılmaktadır ve tedavi süresince hasta karantina ortamında tutulmalıdır.

Risk

Bulaşıcı bir hastalık olup, genellikle damlacık şeklinde bulaşabilmektedir. Difterinin meydana gelip gelmemesi, çocuğun o esnada hastalığa karşı sağlayabildiği vücut direncine bağlı olarak değişmektedir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı