Bilgi
Hastalığın belirtileri arasında öksürük, boğaz ağrısı, ses kısıklığı, halsizlik, yüksek ateş bulunmaktadır. Boğaz bölgesinde oluşan difteri zamanında fark edilip tedavisine başlanılmaz ise zamanla gırtlak bölgesine kadar yayılabilir. Bu durumda, nefes alma problemleri, ses kısıklığı oluşur ve boğulma ile meydana gelebilecek ölümler çok nadirde olsa görülebilir.
Sebep
Difteri, daha çok çocuklarda görülen ve tedavi edilmediği takdirde tehlikeli olabilen bulaşıcı bir hastalıktır. Temel nedeni vücuttaki difteri basillerinin zehir salgılamasıdır. Difteri, kuşpalazı olarak da bilinir. Difteri aşısının yaygın olarak kullanılması nedeniyle, hastalık oldukça azalmıştır.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri, kültür
Etken
Difterinin nedeni Cornebakteriyum difteria adı verilen bir bakteridir.
Tedavi
Difteri hastalığı ile çocuk enfeksiyon hastalıkları ve enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji bölümleri ilgilenir. Tedavisinde uygun antibiyotikler kullanılmaktadır ve tedavi süresince hasta karantina ortamında tutulmalıdır.
Risk
Bulaşıcı bir hastalık olup, genellikle damlacık şeklinde bulaşabilmektedir. Difterinin meydana gelip gelmemesi, çocuğun o esnada hastalığa karşı sağlayabildiği vücut direncine bağlı olarak değişmektedir.

Hastalık Sorgulama Programı