Bilgi
Ağızda tükürük artışı, boğazda takılma hissi, kilo kaybı, yutma sırasında kolayca geçmeyen yiyecek parçaları, belirtiler arasında sayılabilir.
Sebep
Yutma güçlüğü ya da disfaji, katı veya sıvı (su) gıdaların ağızdan mideye geçmesi (yutulması) sırasında zorluk ya da takılma hissedilmedi durumudur. Yutma güçlüğü durumunda bazen katı gıdaların bazen de sıvı gıdaların, bazen ikisinde yutulması sırasında ortaya çıkar. Yutma işlemi ağız, dil, damak, yutak ve yemek borusunu içine alan organların müşterek çalışmalarıyla ortaya çıkan bir işlemdir. Bu organların herhangi birini veya birden fazlasını etkileyen hastalıkları olan her insanda yutma güçlüğü görülebilir. Yaşlılarda daha sık olmak üzere tüm yaş gruplarında görülebilir.
Bakım
-
Tahlil
Ayrıntılı tıbbi öykü sonrası tanısal endoskopik üst hava ve sindirim yolu muayeneleri gerekir. Burun arkası, ağız, dil, dil kökü, bademcikler gırtlak ve yutak bölgesi ayrıntılı muayene edilir. Fleksibl endoskoplarla yemek borusu üst ve orta kısımları gözlenir. Endoskop yemek borusu içinde iken hastaya su içirilerek yutma fonksiyonu değerlendirilir, kas hareketlerine bakılır.
Etken
Yutma güçlüğü, doğuştan olan bozukluklar, geçirilen kazalar ya da ameliyatlara bağlı olarak gelişen yapısal hasarlar, baş ve boyun bölgesinde görülen kanserler, beyin tümörleri ve parkinson, demans, multipl skleroz, amyotrofik lateral skleroz gibi çeşitli sinir sistemi hastalıklarına bağlı olarak meydana gelebilir.
Tedavi
Tedavi hastalığın teşhisine göre değişir. Enfeksiyon hastalıklarında antibiyotikler, ağız boğaz antiseptik gargara ve spreyleri, pastilleri kullanılır. Dişlerin ve dil ön yüzeyinin fırçalanması faydalıdır.
Risk
Yutma güçlüğü birkaç aydan uzun süre devam ediyorsa giderek artıyorsa ağrı ses kısıklığı öksürük eşlik ediyorsa yutak bölgesi, dil ve gırtlak bölgesinin iyi huylu kitleleri ve kanserleri akla gelir.

Hastalık Sorgulama Programı