Disfonksiyonel Uterus Kanaması


Bilgi

Bu kanamalar, genellikle kadınlarda adet görmeye başladıktan sonraki ilk yıllarında veya menapoza yakın dönemlerinde görülür. Normal adet kanamalarının arasında vajinadan kan gelmesi dışında anormal kıllanma da belirtiler arasında yer alabilmektedir.

Sebep

Disfonksiyonel uterus kanaması, rahim ya da rahim ağzı kanseri, iltihap (enfeksiyon), rahmin doğuştan olan yapısal bozuklukları ya da gebelik gibi bilinen herhangi bir nedene bağlı olmayan rahim kanamasıdır. Disfonksiyonel uterus kanaması diyebilmek için altta yatan patolojik nedenleri olmadığının gösterilmesi lazımdır. “Adet düzensizliği” olarak da adlandırılabilir.

Bakım

-

Tahlil

Organik bir nedenin ekarte edilmesi önemlidir. En sık nedeni olan gebelikle ilgili problemler öncelikle araştırılmalıdır. Hastanın yaşına ve şikayetine uygun tanı testleri seçilmelidir. Pelvik muayene, gebelik testi, USG, tam kan ve pıhtılaşma faktörleri, troid fonksiyon testleri ve diğer hormonlar, kolposkopi ve biyopsi, endometrial biyopsi, histereskopi, histerosalpingografi gerekli olabilir.

Etken

Disfonksiyonel uterus kanamasının en sık nedenleri hormon dengesizliği ve yumurtlamanın olmamasıdır. Östrojen ve progesteron hormonlarının salınımının olmaması sonucu yumurtlama olmaz.

Tedavi

Amaç, normal fizyolojik menstrüel siklusa benzer siklus yaratmaktır. Hastanın kanadığı süre, miktar ve siklus düzeni önemlidir. Hastanın sistemik sorunları ve gebe kalmayı isteyip istemediği göz önüne alınarak, oral kontraseptifler veya hormon tedavileri kadın hastalıkları ve doğum uzmanı yönetiminde kullanılmaktadır.

Risk

Doğum kontrolünde kullanılan rahim içi araç, hormon replasman tedavileri, kortizon türevi tedaviler, antidepresanlar, dijitaller (kalp ilacı), antikoagulanlar (kan sulandırıcı), yoğun stres, beslenme bozuklukları (obezite, anoreksia ve bulimia), aşırı fizik egzersiz ve sigaranın disfonksiyonel uterus kanaması yani adet düzensizlikleri için risk faktörü olduğu unutulmamalıdır.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı