Divertikülozis


Bilgi

Çoğu hastada herhangi bir şikayete neden olmaz. En sık görülen belirtiler kanama ve divertiküllerin iltihaplanmasıdır (divertikülit). Divertikülit, divertiküloz hastalarında görülebilen önemli bir komplikasoyon olup, özellikle karnın sol alt bölümünde karın ağrısı, şişkinlik ve kabızlık gibi belirtilere neden olur.

Sebep

Kalın bağırsağın mukoza adı verilen iç yüzeyinin zayıf noktalardan dışarı doğru kese şeklinde fıtıklaşmasına veya cepleşmesine, bağırsak divertikülü adı verilir. Birden çok divertikülün yer aldığı durumlara ise ‘divertikülozis koli’ veya bağırsak divertikülozisi adı verilir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri, kolonoskopi, bilgisayarlı tomografi (BT), ultrasonografi ve baryumlu bağırsak grafisi.

Etken

Divertiküllerin, kalın bağırsak (kolon) içindeki basıncın artmasına bağlı olarak, bağırsak duvarının zayıf noktalarından oluştuğu düşünülmektedir.

Tedavi

Kalın bağırsağın divertiküler hastalığında, liften zengin diyetle beslenmek gerekir. Buradaki ana mantık, bağırsakta dışkının hareket hızını arttırmak ve böylelikle bağırsak içi basıncı düşürmektir. Burada doğal lif takviyeleri de yararlıdır. Lactobacillus acidophilus gibi faydalı bakterileri içeren probiyotiklerin kullanılması da yarar sağlar.

Risk

Yaşın ilerlemesi ile kolon duvarında meydana gelen zayıflamadan dolayı, divertiküller ileri yaşta daha sık görülmektedir. 70 yaş üzerinde % 50 sıklıkta ve 85 yaş üzerinde % 66 sıklıkta kalın bağırsak divertikülleri görülür. Erkeklerde daha sıktır. Gençlerde belirlenen divertiküler hastalık sorununun % 90 oranında obezite sorunu olan kişilerde görüldüğü belirlenmiştir. Divertikül için diğer risk faktörleri kabızlık, düşük lifli ya da yüksek yağlı diyet, yüksek miktarda kırmızı et tüketimidir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı