Bilgi
Çoğu hastada herhangi bir şikayete neden olmaz. En sık görülen belirtiler kanama ve divertiküllerin iltihaplanmasıdır (divertikülit). Divertikülit, divertiküloz hastalarında görülebilen önemli bir komplikasoyon olup, özellikle karnın sol alt bölümünde karın ağrısı, şişkinlik ve kabızlık gibi belirtilere neden olur.
Sebep
Kalın bağırsağın mukoza adı verilen iç yüzeyinin zayıf noktalardan dışarı doğru kese şeklinde fıtıklaşmasına veya cepleşmesine, bağırsak divertikülü adı verilir. Birden çok divertikülün yer aldığı durumlara ise ‘divertikülozis koli’ veya bağırsak divertikülozisi adı verilir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri, kolonoskopi, bilgisayarlı tomografi (BT), ultrasonografi ve baryumlu bağırsak grafisi.
Etken
Divertiküllerin, kalın bağırsak (kolon) içindeki basıncın artmasına bağlı olarak, bağırsak duvarının zayıf noktalarından oluştuğu düşünülmektedir.
Tedavi
Kalın bağırsağın divertiküler hastalığında, liften zengin diyetle beslenmek gerekir. Buradaki ana mantık, bağırsakta dışkının hareket hızını arttırmak ve böylelikle bağırsak içi basıncı düşürmektir. Burada doğal lif takviyeleri de yararlıdır. Lactobacillus acidophilus gibi faydalı bakterileri içeren probiyotiklerin kullanılması da yarar sağlar.
Risk
Yaşın ilerlemesi ile kolon duvarında meydana gelen zayıflamadan dolayı, divertiküller ileri yaşta daha sık görülmektedir. 70 yaş üzerinde % 50 sıklıkta ve 85 yaş üzerinde % 66 sıklıkta kalın bağırsak divertikülleri görülür. Erkeklerde daha sıktır. Gençlerde belirlenen divertiküler hastalık sorununun % 90 oranında obezite sorunu olan kişilerde görüldüğü belirlenmiştir. Divertikül için diğer risk faktörleri kabızlık, düşük lifli ya da yüksek yağlı diyet, yüksek miktarda kırmızı et tüketimidir.

Hastalık Sorgulama Programı