Dizde Kireçlenme


Bilgi

Osteoartrit herhangi bir eklemde görülebilir, ancak genellikle kalça, diz ve belkemiği eklemlerinde oluşur. Ayrıca ellerde tırnağa yakın eklemlerde ve ayakta baş parmak kökündeki eklemde de oluşur. Dizde kireçlenme halinde diz ekleminde hareket kabiliyetinde azalma, egzersiz yapamama, eklemi kavrayan kaslarda zayıflama ve küçülmeler önemli belirtileri arasında sayılabilir. İstirahatle azalan ve egzersiz sırasında ve sonrasında artan eklem ağrısı en tipik belirtisidir.

Sebep

Dejeneratif Eklem Hastalığı, ya da kireçlenme, eklemlerde kıkırdak yıkımından dolayı oluşan eklem ağrılarına ve eklem tutukluğuna yol açan bir hastalık türüdür. Eklem kireçlenmesi veya osteoartrit olarak da bilinir. Kireçlenmenin dizde olması halinde bu tabloya gonartroz denir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, direk grafiler ve gereğinde kan tetkikleri, diz MR, eklem ultrasonu ve artroskopi gibi ileri tetkiklerle tanı teyid edilir.

Etken

Diz osteoartritinin nedeni diz eklem kıkırdağında meydana gelen hasarlanmadır. Harap olan kıkırdak dokusu üzerine kalsiyum çökerek kireçlenme meydana gelir. Kıkırdak yıkımına yol açabilen durumlar arasında; şişmanlık, eklem yaralanması, eklem zarında iltihap (iltihaplı romatizmal hastalıklar) ve kalıtımsal özellikler bulunmaktadır.

Tedavi

Diz eklemindeki kireçlenme henüz başlangıç aşamasındaysa, ağrıyan eklemlerinizi hareket ettirmeniz için egzersiz yapmanız ve şişmanlık varsa kilo vermeniz önerilir. Hastalığın ilerlemiş durumlarında, ağrı kesiciler ve ibuprofen, gibi iltihap giderici ilaçlar kullanmanızı önerilebilir. Böyle durumlarda hastanın kilo vermesi en öncelikli olandır. İlaçların yan etkileri dikkate alındığında tedavinin mutlaka doktor kontrolünde olması gerektiği aşikârdır.

Risk

Diz eklemindeki kireçlenme sıklıkla yaşlılarda görülür. Hem kadınlarda hem de erkeklerde benzer oranlarda görülebilmektedir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı