Doğum Lekeleri


Bilgi

Bunlardan düz lekeler, en sık görülen doğum lekeleridir. Somon lekesi, leylek ısırığı ya da melek öpücüğü gibi isimlerle de bilinir. Hemanjiyomlar ya da damar benleri; cildin hemen yüzeysel tabakasında olan çilek hemanjiyom ve daha derin tabakada olan kavernöz hemanjiyom olarak iki türlüdür. Çilek hemanjiyomlar, ciltten hafif kabarıktırlar ve renkleri parlak kırmızıdır. Kavernöz hemanjiyomlar ise cildin daha derininde oldukları için mavimsi renktedirler. Şarap lekeleri, özellikle baş, boyun, kol ve bacaklarda görülür ve büyüklükleri farklı olabilir. Bu lekeler kaybolmaz, çocuk büyüdükçe lekelerin de büyüklükleri artar ve zamanla rengi koyulaşabilir. Pigment yapısındaki doğum lekeleri arasında en sık görülenleri, sütlü kahve lekeler, Mongol lekeleri ve benlerdir. Mongol lekesi daha çok sırt ve bel bölgesinde mavimsi lekeler şeklinde görülür. Mongolizm ile bir ilgisi yoktur ve tedavi gerektirmez.

Sebep

Doğum lekeleri; normalde ciltte bulunan kan damarları ya da cilde rengini veren pigment hücrelerindeki bir bozukluk sonucu ortaya çıkarlar. Ciltteki damarların ya da pigment hücrelerinin sayısı artmış olabilir veya yapıları normalden farklı olabilir. Damarsal doğum lekeleri; düz lekeler, hemanjiyomlar (damar benleri) ve şarap lekelerinden oluşur. Bunun tamamen dışında olmak üzere, kadınların hamilelikleri süresince genetik yatkınlığa, kullanılan ilaçlara, strese ve daha birçok faktöre bağlı olarak yüzlerinde doğum lekeleri oluşabilmektedir. Bu lekeler de genellikle doğumdan sonra zaman içerisinde azalarak geçmektedir.

Bakım

-

Tahlil

Dermatolojik muayene ile tanı konur

Etken

Bilinmemektedir.

Tedavi

Tedavisi gerekli değildir. Sadece kozmetik sorun oluşturması halinde cerrahi eksizyonu düşünülebilir.

Risk

İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı