Donuk Omuz


Bilgi

Donuk omuz hastalığının belirtileri; omuz hareketlerinde azalma, kısıtlılık, tutukluk ve sertlik, özellikle yakalama, elleri yukarı kaldırma gibi hareketlerde artan ve gece uyurken daha fazla olan, omuz ağrısıdır.

Sebep

Donmuş omuz, omzun hareketlerinin azalması ya da kaybıdır. Tıpta adhezif kapsülit olarak bilinir. Hem hastanın kendisi hem de doktor omzu hareket ettirmeye çalıştığında, omuz hareketlerinde kısıtlılık mevcuttur.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, direk grafiler; gereğinde eklem MR’ı ve artroskopi.

Etken

Donuk omuza neyin neden olduğu tam olarak bilinmemektedir. Bazen bu duruma, doku yaralanması ya da doku daralması neden olabilir. Kırık veya ameliyat nedeniyle omuzlarını hareketsiz tutmak zorunda olanlarda donuk omuz gelişme ihtimali yüksektir.

Tedavi

Tedavide ilk amaç, hastanın ağrılarının kesilmesi ve hareketlerinin açılmasıdır. Bu amaçla ağrı kesici ve ödem azaltıcı ilaçlar, omuz eklem enjeksiyonları (bazen kortizonlu ilaç enjeksiyonu gibi) ve fizik tedavi uygulanmalıdır. Fayda görülmemesi halinde artroskopik cerrahi veya nadiren açık cerrahi yöntem ile ameliyat bu konuda uzman ortopedistler tarafından planlanmaktadır

Risk

Geçirilmiş omuz ameliyatları sonrası uzun süreli hareketsizlik yanında, diyabet ve artrit gibi kronik koşullar da bu hastalığın riskini artırmaktadır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı