Bilgi
Donuk omuz hastalığının belirtileri; omuz hareketlerinde azalma, kısıtlılık, tutukluk ve sertlik, özellikle yakalama, elleri yukarı kaldırma gibi hareketlerde artan ve gece uyurken daha fazla olan, omuz ağrısıdır.
Sebep
Donmuş omuz, omzun hareketlerinin azalması ya da kaybıdır. Tıpta adhezif kapsülit olarak bilinir. Hem hastanın kendisi hem de doktor omzu hareket ettirmeye çalıştığında, omuz hareketlerinde kısıtlılık mevcuttur.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, direk grafiler; gereğinde eklem MR’ı ve artroskopi.
Etken
Donuk omuza neyin neden olduğu tam olarak bilinmemektedir. Bazen bu duruma, doku yaralanması ya da doku daralması neden olabilir. Kırık veya ameliyat nedeniyle omuzlarını hareketsiz tutmak zorunda olanlarda donuk omuz gelişme ihtimali yüksektir.
Tedavi
Tedavide ilk amaç, hastanın ağrılarının kesilmesi ve hareketlerinin açılmasıdır. Bu amaçla ağrı kesici ve ödem azaltıcı ilaçlar, omuz eklem enjeksiyonları (bazen kortizonlu ilaç enjeksiyonu gibi) ve fizik tedavi uygulanmalıdır. Fayda görülmemesi halinde artroskopik cerrahi veya nadiren açık cerrahi yöntem ile ameliyat bu konuda uzman ortopedistler tarafından planlanmaktadır
Risk
Geçirilmiş omuz ameliyatları sonrası uzun süreli hareketsizlik yanında, diyabet ve artrit gibi kronik koşullar da bu hastalığın riskini artırmaktadır.

Hastalık Sorgulama Programı