Egzama


Bilgi

Tipik belirtileri; ciltte kaşıntı, cilt kuruluğu ve kızarıklığıdır.

Sebep

Alerjik egzama veya atopik dermatit olarak da bilinir. Deride kızarıklık ve bazen içi sıvı dolu kesecikler ya da baloncuklar oluşabilir. Kuru ve kaşıntılı bir deri ile kendini gösteren bir cilt hastalığıdır. Hastalıkta en sık tutulan bölgeler, kol ve dizlerin arkasındaki katlantı yerleri, dirsekler, yüz ve ellerdir.

Bakım

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, cilt muayenesi ve sistemik muayene ve gereğinde alerji testleri

Etken

Egzamaya, bağışıklık sistemindeki aşırı aktivitenin neden olduğuna inanılmaktadır. Bu hastalar diğer kişilere göre bazı maddelere karşı çok daha fazla reaksiyon göstermektedirler. Toz akarları veya hayvan tüyleri gibi alerjenler, bazı sabunlar veya deterjanlar, hava değişiklikleri (özellikle kuru ve soğuk havalar), stres egzamayı tetikleyebilir. Yine yumurta, yer fıstığı, süt, buğday, balık veya soya ürünleri gibi belirli gıdalara karşı da alerjik reaksiyon gelişebilir.

Tedavi

Egzamayı tetikleyen alerjen tespit edilmeli ve uzaklaştırılmalıdır. Ilık duş (sıcak değil), nemlendirici kremler ve antihistaminik kremler kullanılabilir. Gereğinde ilaç tedavileri ve ultraviyole ışın tedavisi uygulanabilmektedir.

Risk

Egzama, çocuklarda çok daha yaygındır. Bu hastalarda alerjik rinit ya da astım gibi diğer alerjik hastalıkların olma ihtimali daha fazladır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı