Bilgi
Tipik belirtileri; ciltte kaşıntı, cilt kuruluğu ve kızarıklığıdır.
Sebep
Alerjik egzama veya atopik dermatit olarak da bilinir. Deride kızarıklık ve bazen içi sıvı dolu kesecikler ya da baloncuklar oluşabilir. Kuru ve kaşıntılı bir deri ile kendini gösteren bir cilt hastalığıdır. Hastalıkta en sık tutulan bölgeler, kol ve dizlerin arkasındaki katlantı yerleri, dirsekler, yüz ve ellerdir.
Bakım
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, cilt muayenesi ve sistemik muayene ve gereğinde alerji testleri
Etken
Egzamaya, bağışıklık sistemindeki aşırı aktivitenin neden olduğuna inanılmaktadır. Bu hastalar diğer kişilere göre bazı maddelere karşı çok daha fazla reaksiyon göstermektedirler. Toz akarları veya hayvan tüyleri gibi alerjenler, bazı sabunlar veya deterjanlar, hava değişiklikleri (özellikle kuru ve soğuk havalar), stres egzamayı tetikleyebilir. Yine yumurta, yer fıstığı, süt, buğday, balık veya soya ürünleri gibi belirli gıdalara karşı da alerjik reaksiyon gelişebilir.
Tedavi
Egzamayı tetikleyen alerjen tespit edilmeli ve uzaklaştırılmalıdır. Ilık duş (sıcak değil), nemlendirici kremler ve antihistaminik kremler kullanılabilir. Gereğinde ilaç tedavileri ve ultraviyole ışın tedavisi uygulanabilmektedir.
Risk
Egzama, çocuklarda çok daha yaygındır. Bu hastalarda alerjik rinit ya da astım gibi diğer alerjik hastalıkların olma ihtimali daha fazladır.

Hastalık Sorgulama Programı