Eksfolyatif Dermatit


Bilgi

Eksfolyatif dermatitin başlangıç belirtisi ciltte kızarıklıktır. Genellikle genital bölge, gövde ve başı tutar, günler veya haftalar sonra tüm deri yüzeyi kızarık bir hal alır. Birkaç gün sonra da cildin tabakalar halinde kuruyup pul pul dökülmesi durumu ortaya çıkar. Kuru döküntüler kolayca soyulan yapraklar halindedir, renkleri beyaz ya da sarı olabilir. Zaman zaman görülen sulantılı dönemler dışında deri genellikle kurudur. Çoğu olguda şiddetli bir kaşıntı vardır. Saçlı deri tutulabilir, olguların %25’inde alopesi (kellik) vardır.

Sebep

Eksfolyatif dermatit, diğer adıyla eritrodermi, vücudun en az %80’inin eritem (kızarıklık) ve skuamla (cildin kuruyup pul pul dökülmesi) kaplı olduğu klinik bir tablodur.

Bakım

-

Tahlil

Tıbbi öykü, fizik muayene, cilt muayenesi, kan tetkikleri, cilt biyopsisi

Etken

Eksfolyatif dermatit, hastaların yarısında önceden var olan bir cilt hastalığı üzerinden gelişir. %25’inde ilaçlar, enfeksiyonlar ve sistemik hastalıklar sorumludur. %25 hastada ise herhangi bir neden saptanamaz.

Tedavi

Öncelikle tablonun nedeni saptanmalıdır. İlaç reaksiyonlarında, ilacın kesilmesiyle hızlı bir düzelme gözlenir. Tablo, yukarıda sıralanan sistemik nedenlerden birine bağlıysa, temeldeki hastalık tedavi edilinceye kadar eksfolyatif dermatit kalır. Tedavide topikal (cilt üzerine uygulanan) kortikosteroidler ve antihistaminikler yararlı olabilir; topikal tedavi yetersiz kalırsa, sistemik kortikosteroidler kullanılır. Su kaybına karşı önlemler alınmalıdır.

Risk

Hastalığın seyri altta yatan hastalığa bağlıdır. Nedeni bilinmeyen eksfolyatif dermatit sık sık yineler. Ölüm, enfeksiyon veya kalp damar sistemine ait komplikasyonlara bağlıdır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı