Eksternal Otit


Bilgi

Dış kulak iltihabı belirtileri kulakta ağrı ve kaşınma, kulak akıntısı ve işitmede azalmadır. Zonklayıcı tarzda boyun ve göz çevresine yayılabilen kulak ağrısı olabilir. Ağrı, kulağın hareket ettiği çiğneme anında veya kulak yolunun hemen önündeki kıkırdak çıkıntıya basmakla artabilir.

Sebep

Dış kulak yolu, kulak kepçesinden kulak zarına kadar olan bölümdür. Eksternal Otit, tıbbi adıyla Otitis eksterna, dış kulak yolunun iltihabıdır. Aynı zamanda yüzücü kulağı olarak da adlandırılmaktadır.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kulak yolunun ve kulak zarının muayenesi gereklidir. Akıntı veya iltihap varsa aynı zamanda temizlenmelidir.

Etken

Enfeksiyona genellikle bakteriler neden olur. Bağışıklık sistemi baskılı olanlar ve şeker hastalarında bazen mantarlara bağlı da eksternal otit gelişebilmektedir.

Tedavi

Eksternal Otit olguları kulak damlaları, ve gerekirse haplar ile tedavi edilir.

Risk

Otitis eksterna diyabet hastalarında daha sık görülür. Dış kulak yolunda su kalması (iyi kurulanmaması), kulak çöpü ya da diğer maddelerle kulağın çizilmesi enfeksiyonun meydana gelme olasılığını artırır.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı