Bilgi
Malabzorbsiyon hastalığının belirtileri arasında karında şişkinlik, karın ağrısı, karın krampı, karında gaz, ishal, kötü kokulu dışkı, yağlı dışkı, kilo kaybı ve kas erimesi bulunur. Vitamin ve mineral eksiklikleri ciddi problemlere neden olmaktadır. Anemi (kansızlık) bunlardan en yaygın görülenidir. D vitamini eksikliğine bağlı kemik ağrısı, K vitamini eksikliğine bağlı vücutta morluklar, A vitamini eksikliğine bağlı gece körlüğü görülebilir.
Sebep
Alınan besinlerin sindirimi ağızda başlar ve mide ve bağırsaklar boyunca da devam eder. Emilim yani küçük parçacıklara ayrılan besin maddelerinin kana karışması, özellikle ince bağırsaklarda gerçekleşir. Emilim bağırsakların duvarında bulunan ve parmaksı çıkıntılar tarafından gerçekleştirilir. Emilen besin maddeleri kan ve lenf dolaşımına karışır. Bu süreçte yaşanan bir bozukluğa bağlı olarak besinlerin, vitaminlerin ve minerallerin sindirim kanallarından emilmesindeki bozukluk “Emilim Bozukluğu” olarak tanımlanmaktadır. Tıbbi karşılığı “Malabzorbsiyon”dur.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene ve Laboratuvar testlerinden tam kan sayımı ve biyokimyasal testlerden sonra emilimi bozulan demir, vitamin B12, folik asit, 25-OH D vitamini gibi bazı maddelerin düzeylerine bakılabilir. Yağ ve protein emilimini değerlendiren çeşitli testler yapılır. Gereğinde endoskopi ve kolonskopi yapılarak biyopsiler de alınabilir.
Etken
Emilim bozukluğu nedenleri arasında, çölyak hastalığı, bazı ilaçlar, kanserler, bağırsak ameliyatları, kronik karaciğer hastalığı, kronik pankreatit, Crohn hastalığı ve parazit enfeksiyonları gibi çeşitli hastalıklar bulunur.
Tedavi
Emilim bozukluklarında eksik olanın yerine konulması esastır. Mukozal bozuklukların (Bağırsak emilim yüzeyinin bozulduğu) neden olduğu durumlarda (Çölyak hastalığı, iltihabi bağırsak hastalıkları gibi) hastalığa yönelik özgün tedaviler gerekebilir. Enfeksiyon hastalıklarına bağlı gelişen malabzorbsiyonda uygun antibiyotik tedavisi yapılmalıdır.
Risk
Her yaşta görülebilir. Her iki cinsiyette benzer oranlarda görülmektedir.

Hastalık Sorgulama Programı