Emilim Bozukluğu


Bilgi

Malabzorbsiyon hastalığının belirtileri arasında karında şişkinlik, karın ağrısı, karın krampı, karında gaz, ishal, kötü kokulu dışkı, yağlı dışkı, kilo kaybı ve kas erimesi bulunur. Vitamin ve mineral eksiklikleri ciddi problemlere neden olmaktadır. Anemi (kansızlık) bunlardan en yaygın görülenidir. D vitamini eksikliğine bağlı kemik ağrısı, K vitamini eksikliğine bağlı vücutta morluklar, A vitamini eksikliğine bağlı gece körlüğü görülebilir.

Sebep

Alınan besinlerin sindirimi ağızda başlar ve mide ve bağırsaklar boyunca da devam eder. Emilim yani küçük parçacıklara ayrılan besin maddelerinin kana karışması, özellikle ince bağırsaklarda gerçekleşir. Emilim bağırsakların duvarında bulunan ve parmaksı çıkıntılar tarafından gerçekleştirilir. Emilen besin maddeleri kan ve lenf dolaşımına karışır. Bu süreçte yaşanan bir bozukluğa bağlı olarak besinlerin, vitaminlerin ve minerallerin sindirim kanallarından emilmesindeki bozukluk “Emilim Bozukluğu” olarak tanımlanmaktadır. Tıbbi karşılığı “Malabzorbsiyon”dur.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene ve Laboratuvar testlerinden tam kan sayımı ve biyokimyasal testlerden sonra emilimi bozulan demir, vitamin B12, folik asit, 25-OH D vitamini gibi bazı maddelerin düzeylerine bakılabilir. Yağ ve protein emilimini değerlendiren çeşitli testler yapılır. Gereğinde endoskopi ve kolonskopi yapılarak biyopsiler de alınabilir.

Etken

Emilim bozukluğu nedenleri arasında, çölyak hastalığı, bazı ilaçlar, kanserler, bağırsak ameliyatları, kronik karaciğer hastalığı, kronik pankreatit, Crohn hastalığı ve parazit enfeksiyonları gibi çeşitli hastalıklar bulunur.

Tedavi

Emilim bozukluklarında eksik olanın yerine konulması esastır. Mukozal bozuklukların (Bağırsak emilim yüzeyinin bozulduğu) neden olduğu durumlarda (Çölyak hastalığı, iltihabi bağırsak hastalıkları gibi) hastalığa yönelik özgün tedaviler gerekebilir. Enfeksiyon hastalıklarına bağlı gelişen malabzorbsiyonda uygun antibiyotik tedavisi yapılmalıdır.

Risk

Her yaşta görülebilir. Her iki cinsiyette benzer oranlarda görülmektedir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı