Dr Sistem App
Endometriyozis

Bilgi
Endometriyozis adet döneminde ağrıya neden olabilir ve kısırlığa yol açabilir. Ayrıca, kadında ağrılı cinsel ilişki (kadın) ve adet dönemlerinde karın ağrısı da belirtiler arasında sayılabilir.
Sebep
Rahimin içi endometriyum adı verilen bir tabaka ile döşelidir. Rahimin döşeyen endometriyum tabakasınının, vücutta rahim dışında başka bir yerde bulunmasına endometriyozis adı verilir. Endometriyozis en sık 30 ve 40’lı yaşlardaki kadınlarda görülür fakat adet gören her yaştaki kadında endometriyozis oluşabilir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, jinekolojik muayene, kan tetkikleri, hormon tetkikleri, ultrasonografi, gereğinde laparoskopi
Etken
Endometriyum tabakasının, yumurtalıkların (over) yüzeyinde, rahmin arkasında, karın boşluğunda, barsak duvarında ya da vücudun diğer değişik yerlerinde bulunmasıdır. Endometriyozisin kesin nedeni bilmemektedir.
Tedavi
Endometriyozis tedavisi hastalığın yaygınlığına, şikayetlerin yoğunluğuna ve hastanın çocuk isteyip istememesine göre değişir. İlaçla, ameliyatla veya her ikisiyle birlikte tedavi edilebilir. Tedaviler ağrı ve kısırlığı bir süre geçirebilmesine rağmen, endometriyozis belirtileri tedaviden sonra tekrar çıkabilir.
Risk
Endometriyozis hiç çocuk sahibi olmamış kadınlarda daha sık görülür. Annesi, kız kardeşi veya kızında endometriyozis olan kadınların da endometriyozis ihtimali daha fazladır. Kısırlık da yapabilir. Kronik kasık ağrısı olan kadınların yaklaşık dörtte üçünde endometriyozis bulunur.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı