Bilgi
Endometriyozis adet döneminde ağrıya neden olabilir ve kısırlığa yol açabilir. Ayrıca, kadında ağrılı cinsel ilişki (kadın) ve adet dönemlerinde karın ağrısı da belirtiler arasında sayılabilir.
Sebep
Rahimin içi endometriyum adı verilen bir tabaka ile döşelidir. Rahimin döşeyen endometriyum tabakasınının, vücutta rahim dışında başka bir yerde bulunmasına endometriyozis adı verilir. Endometriyozis en sık 30 ve 40’lı yaşlardaki kadınlarda görülür fakat adet gören her yaştaki kadında endometriyozis oluşabilir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, jinekolojik muayene, kan tetkikleri, hormon tetkikleri, ultrasonografi, gereğinde laparoskopi
Etken
Endometriyum tabakasının, yumurtalıkların (over) yüzeyinde, rahmin arkasında, karın boşluğunda, barsak duvarında ya da vücudun diğer değişik yerlerinde bulunmasıdır. Endometriyozisin kesin nedeni bilmemektedir.
Tedavi
Endometriyozis tedavisi hastalığın yaygınlığına, şikayetlerin yoğunluğuna ve hastanın çocuk isteyip istememesine göre değişir. İlaçla, ameliyatla veya her ikisiyle birlikte tedavi edilebilir. Tedaviler ağrı ve kısırlığı bir süre geçirebilmesine rağmen, endometriyozis belirtileri tedaviden sonra tekrar çıkabilir.
Risk
Endometriyozis hiç çocuk sahibi olmamış kadınlarda daha sık görülür. Annesi, kız kardeşi veya kızında endometriyozis olan kadınların da endometriyozis ihtimali daha fazladır. Kısırlık da yapabilir. Kronik kasık ağrısı olan kadınların yaklaşık dörtte üçünde endometriyozis bulunur.

Hastalık Sorgulama Programı