Kellik


Bilgi

Saçlı deride gözlenen aşırı saç dökülmesi.

Sebep

Günde 50 ile 100 adet arasında saç telinin dökülmesi normal kabul edilirken, saçlı deriden aşırı miktarda olan saç dökülmesi durumuna ‘alopesi’ veya ‘kellik’ denir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene ve gereğinde kan tetkikleri

Etken

Erkeklerde görülen androgenetik saç dökülmesi genellikle genetiktir. Erkelerde androgenetik saç dökülmesi ile ilgili yapılan incelemelerde, babada kellik olması durumunda erkek çocuklarda saç dökülmesi riski daha yüksektir. Kadınlarda ise genellikle androgenetik saç dökülmesi hormonal bozukluğa bağlıdır.

Tedavi

Androgenetik saç dökülmesi temelde kozmetik bir sorundur. Bazen psikolojik etkileri de olabilmektedir. Uzman Dermatolog kontrolünde tedavi planlanabilir.

Risk

Erkelerde rastlanan androgenetik saç dökülmesinde kalp krizi riski gelişebilir. Bu tip saç dökülmesi, prostat büyümesi ile de ilişkilendirilmiştir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı