Eritromelalji


Bilgi

Ayaklar ve ellerde yanma hissi, sıcaklık ve kızarıklık birkaç dakikadan saatlere kadar uzayabilir. Çoğu hastada belirtiler sıcak ile tetiklenir ve buzlu suya sokmakla geçer.

Sebep

Eritromelalji, ayaklar ve eller ve bazen de yüz, kulaklar ya da dizlerdeki küçük arterlerin (atardamarların) rahatsız edici genişlemesidir. Ciltte yanma, ağrı, deri sıcaklığında artma ve kızarmaya neden olur.

Bakım

-

Tahlil

Tanı klinik görünüm ile konur. Nedenleri saptamaya yönelik testler yapılır

Etken

Nadir görülen bu durumun önemli bir kısmında altta yatan bir sebep bulunamaz ve “birincil eritromelalji” (nedeni bilinmeyen) olarak tanımlanır. Bazen de altta yatan miyeloproliferatif hastalıkara (polisitemiya vera, trombositopeni gibi), hipertansiyon, venöz yetersizlik, şeker hastalığı, Lupus hastalığı vs gibi hastalıklar ikincil ortaya çıkabilir.

Tedavi

Birincil eritromelalji için, gabapentin adlı ilaç yarar sağlayabilir. İkincil eritromelalji için altta yatan hastalık tedavi edilmelidir.

Risk

Eritromelalji yılarca sürdükten sonra ardından miyeloproliferatif hastalık gelebilir, bu nedenle tekrarlayan kan sayımları yapılmalıdır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı