Bilgi
Ayaklar ve ellerde yanma hissi, sıcaklık ve kızarıklık birkaç dakikadan saatlere kadar uzayabilir. Çoğu hastada belirtiler sıcak ile tetiklenir ve buzlu suya sokmakla geçer.
Sebep
Eritromelalji, ayaklar ve eller ve bazen de yüz, kulaklar ya da dizlerdeki küçük arterlerin (atardamarların) rahatsız edici genişlemesidir. Ciltte yanma, ağrı, deri sıcaklığında artma ve kızarmaya neden olur.
Bakım
-
Tahlil
Tanı klinik görünüm ile konur. Nedenleri saptamaya yönelik testler yapılır
Etken
Nadir görülen bu durumun önemli bir kısmında altta yatan bir sebep bulunamaz ve “birincil eritromelalji” (nedeni bilinmeyen) olarak tanımlanır. Bazen de altta yatan miyeloproliferatif hastalıkara (polisitemiya vera, trombositopeni gibi), hipertansiyon, venöz yetersizlik, şeker hastalığı, Lupus hastalığı vs gibi hastalıklar ikincil ortaya çıkabilir.
Tedavi
Birincil eritromelalji için, gabapentin adlı ilaç yarar sağlayabilir. İkincil eritromelalji için altta yatan hastalık tedavi edilmelidir.
Risk
Eritromelalji yılarca sürdükten sonra ardından miyeloproliferatif hastalık gelebilir, bu nedenle tekrarlayan kan sayımları yapılmalıdır.

Hastalık Sorgulama Programı