Erken Menopoz


Bilgi

Tipik Belirtileri arasında; adet düzensizliği, adetin kısa sürmesi, çok az olması veya hiç olmaması, azalmış cinsel istek, vajinada kuruluk, sıcak basması, konsantrasyon güçlüğü ve çökkün ruh hali sayılabilir.

Sebep

Bir kadında 40 yaşından önce yumurtalıkların (over) çalışmaması durumuna, yani adetten kesilmesi haline ‘erken menopoz’ denir. Prematür over yetmezliği ya da erken yumurtalık yetersizliği olarak da bilinir. Erken yumurtalık yetersizliği, aslında erken menopozdan farklı bir durumdur. Erken menaopoza giren kadınlar adet görmezler ve gebe kalamazlar, ancak erken yumurtalık yetmezliği olanlar düzensiz de olsa adet görebilir ve hatta nadiren gebe kalabilirler.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, hormon düzeyleri, kemik taraması, utrasonografi

Etken

Yumurtalıklarda üretilen östrojen hormonunun (kadınlık hormonu), normal miktarlarda üretilememesi etkendir. Erken yumurtalık yetmezliğinin en yaygın nedenleri; Turner sendromu gibi kromozomal hastalıklar, kemoterapi (kanser ilaçaları) ya da radyoterapiye (ışın tedavisi) bağlı gelişen yumurtalık hasarı ve otoimmün hastalıklardır.

Tedavi

Altta yatan otoimmun hastalık gibi ikincil bir hastalık ile ilişkisi varsa, bu hastalığın tedavisi erken menapoz sürecini yavaşlatabilir ya da tamamen durdurabilir. Fakat birçok durumda bu süreç ilerleyicidir. Erken menapoz sürecini yavaşlatacak bazı hormon tedavileri mevcut olsa da hastanın bireysel özelliklerine göre uzman hekim kontrolünde buna karar verilmelidir.

Risk

Erken Menopoz yaşayan kadınlarda; kısırlık, kemik erimesi (osteoporoz) ve depresyon riskinde artış görülmektedir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı