Bilgi
Gastritin en önemli belirtisi, karnın üst kısmında kaburga yaylarının birleştiği yerde, özellikle açken kazınma şeklinde hissedilen bir yanmadır.
Sebep
Gastrit, midenin iç yüzünü döşeyen örtüde (mide mukozası) genellikle mide asidi (mide öz suyu) tarafından meydana getirilen bir iltihaptır.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene ve gereğinde endoskopi. En etkili ve kesin tanı yöntemi, endoskopi ile yapılan araştırma sonucunda ortaya çıkar. Özellikle 40 yaş üstü hastalarda ve alarm semptomları denen kilo kaybı, gece uykudan uyandıran mide ağrısı olan bireylerde endoskopi yapılması önerilir.
Etken
Mide öz suyu mide tarafından üretilir ve alınan gıdaların midede parçalanmasını sağlar. Normalde bu sıvı mide mukozasına zarar vermez. Çünkü yine midede üretilen başka bir madde (mukus), mideyi aside karşı korumaktadır. Çeşitli nedenlerden dolayı mide öz suyu ile mideyi koruyucu mukus arasındaki dengenin ya da mukus sıvısının yapısındaki bozulma sonucu gastrit meydana gelir.
Tedavi
Gastrit tanı ve tedavisi dahiliye uzmanı veya gastroenteroloji uzmanı yönetiminde yapılmalıdır. Diyet alışkanlıklarının düzenlenmesi ve mide asidini baskılayan ilaç tedavileri ile kontrolü mümkündür.
Risk
Gastrit oluşumunu kolaylaştıran nedenler arasında; helicobacter pylori bakterisi ile meydana gelen enfeksiyon, stres, çok fazla içilen çay, kahve ve asitli gıdalar, sigara ve nonsteroid antiinflamatuvar gurubu ağrı kesici ilaçların (ibuprofen, naproxen) uzun süre kullanımı bulunmaktadır. Kafeinli içecekler ( kahve, kola, çay), asitli içecekler ki portakal suyu da buna dâhil, yağlı yiyecekler (örneğin kızartma), gastrite ait yakınmaları artırabilir.

Hastalık Sorgulama Programı