Gastrit


Bilgi

Gastritin en önemli belirtisi, karnın üst kısmında kaburga yaylarının birleştiği yerde, özellikle açken kazınma şeklinde hissedilen bir yanmadır.

Sebep

Gastrit, midenin iç yüzünü döşeyen örtüde (mide mukozası) genellikle mide asidi (mide öz suyu) tarafından meydana getirilen bir iltihaptır.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene ve gereğinde endoskopi. En etkili ve kesin tanı yöntemi, endoskopi ile yapılan araştırma sonucunda ortaya çıkar. Özellikle 40 yaş üstü hastalarda ve alarm semptomları denen kilo kaybı, gece uykudan uyandıran mide ağrısı olan bireylerde endoskopi yapılması önerilir.

Etken

Mide öz suyu mide tarafından üretilir ve alınan gıdaların midede parçalanmasını sağlar. Normalde bu sıvı mide mukozasına zarar vermez. Çünkü yine midede üretilen başka bir madde (mukus), mideyi aside karşı korumaktadır. Çeşitli nedenlerden dolayı mide öz suyu ile mideyi koruyucu mukus arasındaki dengenin ya da mukus sıvısının yapısındaki bozulma sonucu gastrit meydana gelir.

Tedavi

Gastrit tanı ve tedavisi dahiliye uzmanı veya gastroenteroloji uzmanı yönetiminde yapılmalıdır. Diyet alışkanlıklarının düzenlenmesi ve mide asidini baskılayan ilaç tedavileri ile kontrolü mümkündür.

Risk

Gastrit oluşumunu kolaylaştıran nedenler arasında; helicobacter pylori bakterisi ile meydana gelen enfeksiyon, stres, çok fazla içilen çay, kahve ve asitli gıdalar, sigara ve nonsteroid antiinflamatuvar gurubu ağrı kesici ilaçların (ibuprofen, naproxen) uzun süre kullanımı bulunmaktadır. Kafeinli içecekler ( kahve, kola, çay), asitli içecekler ki portakal suyu da buna dâhil, yağlı yiyecekler (örneğin kızartma), gastrite ait yakınmaları artırabilir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı