Gastroenterit


Bilgi

Gastroenteritin en sık görülen belirtileri kusma ve ishaldir. Hastaların genelinde kramplar tarzında mide ağrısı, yüksek ateş ve baş ağrısı şikayetleri de görülür. Bu belirtiler genellikle birkaç gün sürebileceği gibi, bazen bir haftayı da geçebilir. Şiddetli ishal ve kusma söz konusu ise su kaybı gelişebilir. Su kaybı belirtileri çökük gözler, ağız kuruluğu, dilde paslı görünüm ve az miktarda koyu renkli idrardır.

Sebep

Gastroenterit, mide veya bağırsağın içini döşeyen örtünün (mukoza) iltihabıdır. Kusma ve ishale neden olan, bebeklerde ve çocuklarda daha çok görülen, ancak her yaşta görülebilen yaygın bir bağırsak enfeksiyonudur. Bu duruma bakteriler, virüsler ve diğer mikroorganizmalar neden olabilir. Bağırsak enfeksiyonları daha çok besin zehirlenmeleri nedeni ile ya da su kaynaklı meydana gelmektedir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, gayta incelemesi ve kültürü, kan tetkikleri. Kronik ishal durumunda ileri tetkikler gereklidir.

Etken

Gastroenteritin birçok sebebi vardır. Enfeksiyon yapan mikroorganizmalar (virüsler, bakteriler, parazit), gıda zehirlenmesi ve stres en önemli etkenlerdir.

Tedavi

Bağırsak enfeksiyonları başlangıçta iyi huylu ve daha çabuk iyileşen sorunlardır. İstirahat ve yeterince sıvı alımı (gazlı içecekler önerilmez) çoğu zaman yeterlidir. Fakat ısrarlı süren ishal vakalarında daha derin araştırmalar için gastroentroloji ve enfeksiyon hastalıkları uzmanlarına ihtiyaç duyulur.

Risk

Gastroenterit, çok küçük çocuklarda ve çok yaşlılarda hayatı tehdit edici sıvı kaybına neden olabilecek kadar ağır seyredebilir. İshal üç aydan daha fazla devam eder ise kronik ishal olarak değerlendirilir ve daha ciddi tetkikler yapılır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı