Bilgi
Gastroenteritin en sık görülen belirtileri kusma ve ishaldir. Hastaların genelinde kramplar tarzında mide ağrısı, yüksek ateş ve baş ağrısı şikayetleri de görülür. Bu belirtiler genellikle birkaç gün sürebileceği gibi, bazen bir haftayı da geçebilir. Şiddetli ishal ve kusma söz konusu ise su kaybı gelişebilir. Su kaybı belirtileri çökük gözler, ağız kuruluğu, dilde paslı görünüm ve az miktarda koyu renkli idrardır.
Sebep
Gastroenterit, mide veya bağırsağın içini döşeyen örtünün (mukoza) iltihabıdır. Kusma ve ishale neden olan, bebeklerde ve çocuklarda daha çok görülen, ancak her yaşta görülebilen yaygın bir bağırsak enfeksiyonudur. Bu duruma bakteriler, virüsler ve diğer mikroorganizmalar neden olabilir. Bağırsak enfeksiyonları daha çok besin zehirlenmeleri nedeni ile ya da su kaynaklı meydana gelmektedir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, gayta incelemesi ve kültürü, kan tetkikleri. Kronik ishal durumunda ileri tetkikler gereklidir.
Etken
Gastroenteritin birçok sebebi vardır. Enfeksiyon yapan mikroorganizmalar (virüsler, bakteriler, parazit), gıda zehirlenmesi ve stres en önemli etkenlerdir.
Tedavi
Bağırsak enfeksiyonları başlangıçta iyi huylu ve daha çabuk iyileşen sorunlardır. İstirahat ve yeterince sıvı alımı (gazlı içecekler önerilmez) çoğu zaman yeterlidir. Fakat ısrarlı süren ishal vakalarında daha derin araştırmalar için gastroentroloji ve enfeksiyon hastalıkları uzmanlarına ihtiyaç duyulur.
Risk
Gastroenterit, çok küçük çocuklarda ve çok yaşlılarda hayatı tehdit edici sıvı kaybına neden olabilecek kadar ağır seyredebilir. İshal üç aydan daha fazla devam eder ise kronik ishal olarak değerlendirilir ve daha ciddi tetkikler yapılır.

Hastalık Sorgulama Programı