Bilgi
Genital bölge yara şeklindeki ülserlerin en sık herpes genitalis (genital bölge uçuğu), ikinci sıklıkta ise sifiliz (firengi hastalığı) saptanmaktadır. HPV enfeksiyonuna bağlı lezyonlar ülser ve yara şeklinde değil siğil yani kondilom şeklinde olurlar.
Sebep
Genital ülser, genital bölgede (erkeklerde penis, kadınlarda vulva ve vajina) yara şeklinde cilt lezyonlarının varlığı anlamına gelmekte olup, bir hastalık değil, çeşitli hastalıklarda görülebilen bir belirtidir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü ve dikkatli bir fizik muayene tanı için çoğu zaman yeterlidir. Tanıyı teyid etmek için serolojik kan testlerine gerek duyulabilir. Genital ülseri olan hastada öncelikle bu ülserin cinsel ilişki ile bulaşan bir hastalık olup olmadığı incelenmelidir. Genellikle cinsel ilişki ile bulasan hastalıklar, genital bölgeye sınırlı kalmaktadır. Buna karşılık peınfigus, Behçet hastalığı gibi hastalıklarda genital bölgeye ilave olarak diğer deri alanlarında da hastalığa ait belirtiler bulunmaktadır.
Etken
Genital ülserlerin nedenleri arasında öncelikle cinsel yolla bulaşan genital enfeksiyonlar (genital herpes yani uçuk ve genital HPV enfeksiyonu yani siğil gibi) düşünülse de; cilt kanseri, Behçet hastalığı, mekanik, kimyasal veya termik hasarlar gibi, enfeksiyonlara bağlı olmayan genital lezyonlar da söz konusu olabilir.
Tedavi
Genital bölgenizde şüpheli bir lezyon, ülser yara veya siğil benzeri bir yapı var ise mutlaka bir hekime başvurun. Tedavi ülserin nedenine bağlı olarak değişecektir.
Risk
Genital ülser cinsel yolla bulaşan bir hastalık ile ilgili ise (HSV, HPV virüsleri ve sifiliz etkeni gibi), genel olarak çok eşli bireylerde görülme riski daha yüksektir. Çok eşlilik dışında homoseksüel ilişki de hastalık riskini artırmaktadır. Ancak genital bölgede tekrarlayan ülserle varlığında Behçet Hastalığı olabileceği de akılda tutulmalı ve mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Hastalık Sorgulama Programı