Gırtlak Kanseri


Bilgi

Gırtlak kanserinin belirtileri arasında anormal solunum sesi, öksürük, kanlı öksürük, yutma güçlüğü, ses değişikliği, seste kabalaşma, ses kısılması, boyun ağrısı, boğaz ağrısı, boyunda şişlik ve kilo kaybı bulunmaktadır. Gırtlak kanseri solunum yolunu tıkayabilir, yemek borusu üzerine bası yaparak yutmayı engelleyebilir ya da boyundaki hayati damarlara zarar verebilir.

Sebep

Gırtlak ya da larinks, boynun ön tarafında ve soluk borusunun üst kısmında bulunan ve ses tellerini içeren bir solunum ve ses organıdır. Gırtlak kanseri ya da larinks kanseri, gırtlaktan köken alan yassı hücreli bir kanser türüdür.

Bakım

-

Tahlil

Tanı öykü, fizik muayene, boyun tomografisi, laringoskopi ve biyopsi ile konur.

Etken

Nedeni bilinmemekle birlikte sigara önemli bir etkendir.

Tedavi

: Erken evre larenks kanseri olan hastalarda yapılacak sınırlı bir ameliyat, veya radyoterapi çoğu kez hastayı hastalıktan kurtaracak ve onun hastalıksız yaşantısını sürdürmesini sağlayacaktır. Geç evrede ise çoğu kez hem ameliyat, hem de radyoterapi yöntemlerinin birlikte kullanılmasıyla hastalığın tamamıyla yok olması sağlanabilmektedir.

Risk

Tütün ve aşırı alkol tüketenler ve 60 yaşın üzerindeki bireylerde risk yüksektir. Hastaların yaklaşık %90’ı sigara içenlerden oluşmaktadır ve 15 yıllık sigara tüketiminin riski 30 kata kadar artırdığı öne sürülmektedir. Ses değişimi/kısıklığı, yutkunma ve solunum belirtileri erken dönemde görülmeye başladığı için ses tellerini tutan tümörlere erken dönemde tanı koymak mümkündür.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı