Bilgi
Gırtlak kanserinin belirtileri arasında anormal solunum sesi, öksürük, kanlı öksürük, yutma güçlüğü, ses değişikliği, seste kabalaşma, ses kısılması, boyun ağrısı, boğaz ağrısı, boyunda şişlik ve kilo kaybı bulunmaktadır. Gırtlak kanseri solunum yolunu tıkayabilir, yemek borusu üzerine bası yaparak yutmayı engelleyebilir ya da boyundaki hayati damarlara zarar verebilir.
Sebep
Gırtlak ya da larinks, boynun ön tarafında ve soluk borusunun üst kısmında bulunan ve ses tellerini içeren bir solunum ve ses organıdır. Gırtlak kanseri ya da larinks kanseri, gırtlaktan köken alan yassı hücreli bir kanser türüdür.
Bakım
-
Tahlil
Tanı öykü, fizik muayene, boyun tomografisi, laringoskopi ve biyopsi ile konur.
Etken
Nedeni bilinmemekle birlikte sigara önemli bir etkendir.
Tedavi
: Erken evre larenks kanseri olan hastalarda yapılacak sınırlı bir ameliyat, veya radyoterapi çoğu kez hastayı hastalıktan kurtaracak ve onun hastalıksız yaşantısını sürdürmesini sağlayacaktır. Geç evrede ise çoğu kez hem ameliyat, hem de radyoterapi yöntemlerinin birlikte kullanılmasıyla hastalığın tamamıyla yok olması sağlanabilmektedir.
Risk
Tütün ve aşırı alkol tüketenler ve 60 yaşın üzerindeki bireylerde risk yüksektir. Hastaların yaklaşık %90’ı sigara içenlerden oluşmaktadır ve 15 yıllık sigara tüketiminin riski 30 kata kadar artırdığı öne sürülmektedir. Ses değişimi/kısıklığı, yutkunma ve solunum belirtileri erken dönemde görülmeye başladığı için ses tellerini tutan tümörlere erken dönemde tanı koymak mümkündür.

Hastalık Sorgulama Programı