Narkolepsi


Bilgi

Narkolepsinin en önemli belirtisi gün içinde baş edilemez bir rehavet ve kontrol edilemez bir uyku isteğidir. Narkolepsisi olan insanlar hiçbir ön uyarı olmadan, herhangi bir yerde, herhangi bir zamanda uyuyabilmektedir.

Sebep

Uygun olmayan durum ve zamanlarda uyku hali yaratan tabloya yani kişinin istem dışı, elinde olmadan olduğu yerde derin bir uykuya dalması durumuna narkolepsi denilmektedir.

Bakım

-

Tahlil

Bir psikiyatristin yapacağı detaylı bir psikiyatrik muayene ile tanı konulabilir. Tanıyı kesinleştirmek için polisomnografi denilen uyku testlerinden yararlanılmaktadır.

Etken

Tam olarak nedeni bilinmemektedir. Beyinde uyku ve uyanıklığı kontrol eden merkezin bozukluğu ile ilgili olduğu düşünülmektedir.

Tedavi

Narkolepsinin kesin bir tedavisi yoktur, fakat ilaçlar ve hayat tarzında değişiklikler, hastanın bu belirtilerle birlikte yaşamasına yardımcı olur.

Risk

Narkolepsi gelişiminde genetik yapının etkisi olduğu düşünülmektedir. Aynı zamanda enfeksiyonlar ve stres gibi faktörler de narkolepsinin gelişimine katkıda bulunabilir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı