Bilgi
Narkolepsinin en önemli belirtisi gün içinde baş edilemez bir rehavet ve kontrol edilemez bir uyku isteğidir. Narkolepsisi olan insanlar hiçbir ön uyarı olmadan, herhangi bir yerde, herhangi bir zamanda uyuyabilmektedir.
Sebep
Uygun olmayan durum ve zamanlarda uyku hali yaratan tabloya yani kişinin istem dışı, elinde olmadan olduğu yerde derin bir uykuya dalması durumuna narkolepsi denilmektedir.
Bakım
-
Tahlil
Bir psikiyatristin yapacağı detaylı bir psikiyatrik muayene ile tanı konulabilir. Tanıyı kesinleştirmek için polisomnografi denilen uyku testlerinden yararlanılmaktadır.
Etken
Tam olarak nedeni bilinmemektedir. Beyinde uyku ve uyanıklığı kontrol eden merkezin bozukluğu ile ilgili olduğu düşünülmektedir.
Tedavi
Narkolepsinin kesin bir tedavisi yoktur, fakat ilaçlar ve hayat tarzında değişiklikler, hastanın bu belirtilerle birlikte yaşamasına yardımcı olur.
Risk
Narkolepsi gelişiminde genetik yapının etkisi olduğu düşünülmektedir. Aynı zamanda enfeksiyonlar ve stres gibi faktörler de narkolepsinin gelişimine katkıda bulunabilir.

Hastalık Sorgulama Programı