Göz Kapağı İltihabı

Bilgi
Genellikle her iki gözde batma-yanma hissi, gözlerde kanlanma ve kızarıklık, sulanma, kaşıntı, çapaklanma gibi belirtiler ile kendini gösterebilir. Göz kapaklarında kızarma, şişlik, kirpiklerde düzensizlik, yapışıklık ve dökülme ortaya çıkabilir.
Sebep
Blefarit göz kapağında oluşan iltihabi bir rahatsızlıktır.
Bakım
Tahlil
Blefarit teşhisi basit bir göz muayenesi ile konulabilir
Etken
Blefarit gelişiminde göz kapağında normalde de var olan bazı mikropların aşırı şekilde çoğalmasının etkeni büyüktür. Bu mikropların artıkları ve toksinleri iltihabi belirtilere yol açar. Cildin yağlı olması, göz kapağı yağ bezlerinin anormal çalışması gibi etkenler bakterilerin çoğalmasına neden olur.
Tedavi
Blefarit tedavisinde göz kapağının düzenli temizlenmesi ve bakımı tedavinin temelini oluşturur. Islak bir gazlı bezi veya kulak pamuğunu göz kapağı kenarına sürterek, kirpik dipleri ve çevresindeki birikintileri temizlemek gerekir. Ayrıca antibiyotik ve steroid içerikli ilaçlar da kullanılabilmektedir.
Risk
Akne rosasea ve seboreik dermatit gibi cilt hastalıkları ile birlikte olabilir. Bu hastalıklardan birincisi, yüzde kızarıklık ve kabalaşma ile birlikte, diğeri ise ciltte yağlanma ve saç derisinde kepeklenme ile kendini gösterir.

Hastalık Sorgulama Programı