Bilgi
Gözün içinde oluşan batma hissi, kaşıntı ve kızarıklıklar, sabahları göz kapaklarının birbirine yapıştıran çapaklanmalar ve sarı ya da şeffaf akıntı görülebilir.
Sebep
Mikrobik bir enfeksiyon veya kimyasal bir maddeye maruziyet sonucu, göz kapağının iç yüzeyi ile gözün beyaz yüzeyinin bir kısmını örten (konjonktiva) adlı ince zarın iltihaplanmasına alerjik olmayan konjonktivit veya göz nezlesi denir.
Bakım
-
Tahlil
Tanısı hastadan alınacak bilgiler üzerine yapılacak muayene ile konur. Doğru tanı için iyi bir göz muayenesi gerekir. Aynı zamanda kültürde bakteri üretilmesi de bakteriyel konjonktivit tanısını doğrulayacaktır.
Etken
Göz nezlesi viral (virüs yoluyla) ya da bakteriyel bir enfeksiyon sonucu ortaya çıkabilir. Ayrıca havadaki duman, yüzme havuzlarındaki klor ve kozmetiklerin bileşenleri ya da gözle temas eden tahriş edici diğer maddelerden dolayı alerjik olmayan konjonktivit oluşabilir.
Tedavi
Bakteriyel konjonktivit genellikle antibiyotik göz damlalarıyla ya da kremleriyle tedavi edilir. Viral konjonktivit için virüsü ortadan kaldırıcı damlalar ya da kremler mevcut değildir. Tıpkı nezle virüsü gibi virüs 2-3 haftalık döngüsünü tamamlamak zorundadır. Belirtiler soğuk kompresle (soğuk suyla ıslatılmış havlu gibi) ve yapay gözyaşı solüsyonlarıyla azaltılabilir. Kimyasal konjonktivit durumunda gözleri salin ile yıkama ve topikal steroitler kullanılır.
Risk
Göz nezlesi, özellikle çocuklarda görülür. Bir ya da iki gözü birden etkileyebilir. Göz nezlesinin bazı formları bulaşıcı olabilir, okulda ve evde kolayca yayılabilir.

Hastalık Sorgulama Programı