Göz Nezlesi


Bilgi

Gözün içinde oluşan batma hissi, kaşıntı ve kızarıklıklar, sabahları göz kapaklarının birbirine yapıştıran çapaklanmalar ve sarı ya da şeffaf akıntı görülebilir.

Sebep

Mikrobik bir enfeksiyon veya kimyasal bir maddeye maruziyet sonucu, göz kapağının iç yüzeyi ile gözün beyaz yüzeyinin bir kısmını örten (konjonktiva) adlı ince zarın iltihaplanmasına alerjik olmayan konjonktivit veya göz nezlesi denir.

Bakım

-

Tahlil

Tanısı hastadan alınacak bilgiler üzerine yapılacak muayene ile konur. Doğru tanı için iyi bir göz muayenesi gerekir. Aynı zamanda kültürde bakteri üretilmesi de bakteriyel konjonktivit tanısını doğrulayacaktır.

Etken

Göz nezlesi viral (virüs yoluyla) ya da bakteriyel bir enfeksiyon sonucu ortaya çıkabilir. Ayrıca havadaki duman, yüzme havuzlarındaki klor ve kozmetiklerin bileşenleri ya da gözle temas eden tahriş edici diğer maddelerden dolayı alerjik olmayan konjonktivit oluşabilir.

Tedavi

Bakteriyel konjonktivit genellikle antibiyotik göz damlalarıyla ya da kremleriyle tedavi edilir. Viral konjonktivit için virüsü ortadan kaldırıcı damlalar ya da kremler mevcut değildir. Tıpkı nezle virüsü gibi virüs 2-3 haftalık döngüsünü tamamlamak zorundadır. Belirtiler soğuk kompresle (soğuk suyla ıslatılmış havlu gibi) ve yapay gözyaşı solüsyonlarıyla azaltılabilir. Kimyasal konjonktivit durumunda gözleri salin ile yıkama ve topikal steroitler kullanılır.

Risk

Göz nezlesi, özellikle çocuklarda görülür. Bir ya da iki gözü birden etkileyebilir. Göz nezlesinin bazı formları bulaşıcı olabilir, okulda ve evde kolayca yayılabilir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı