Bilgi
: Düzensiz ve tek taraflı kasılmalar bazen birkaç dakika içerisinde kendiliğinden geçer ama bazen de günlerce hatta aylarca sürdüğü olur. Ancak uzun süren seğirmeler ihmal edilmemelidir çünkü bu durumda bazı göz hastalıkları söz konusu olabilir.
Sebep
Göz seğirmesi, göz kaslarının istem dışı kasılmalarıdır. Genellikle üst göz kapaklarından birinde seğirme hissedilebilir. Seğirmelerin çoğu kez tıbbi açıdan bir önemi yoktur.
Bakım
-
Tahlil
Hastanın yakınma ve öyküsünün alınması ve göz muayenesi tanı koymak için yeterlidir.
Etken
Yorgunluk, kafeinin fazlaca tüketimi, stres veya mevsimsel alerji gibi faktörler göz seğirmesinin ortaya çıkmasında oldukça yaygın sebeplerdir. Çoğu kez bir göz seğirmesinin neden kaynaklandığı bilinemez.
Tedavi
Göz seğirmesini geçirmek için en etkili yöntem ise elbette göz seğirmesinin nedenini bilmekten geçer. Seğirmenin nedeni stresse stresi azaltmak, kafeinse kahve içmeye ara vermek gibi tedbirler ancak o zaman alınabilir. Bu arada uykunuzu alarak gözleri dinlendirmek, gözü yormamak için çaba göstermek de diğer tedbirler olacaktır. Ancak, genellikle göz seğirmeleri kısa sürüp kendiliğinden geçtiğinden özel bir tedavisi de yoktur.
Risk

Hastalık Sorgulama Programı