Bilgi
Virüs, vücuda girdikten yaklaşık 2 gün sonra belirtileri ortaya çıkar. Kişi, aşırı derecede halsizdir. Grip geçtikten sonra bile bir kaç hafta bu halsizlik devam eder. Ateş yükselmiştir ve titreme görülür. Grip hastalığının başlıca belirtileri; ateş, baş ağrısı, yorgunluk, titreme, kuru öksürük, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, kas ağrıları ve kas kasılmalarıdır. Grip ile soğuk algınlığı (nezle) birbirinde farklı hastalıklardır. Genelde grip soğuk algınlığından daha kötü ve ağır seyreder. Ateş ve vücut ağrıları gibi belirtiler grip hastalığında daha ağırdır.
Sebep
Bir tür virüsün (influenza virüsü), solunum yollarına yerleşip, burada çoğalarak neden olduğu, hastanın hapşırması ya da öksürmesi sonucu başkalarına geçen, bulaşıcı bir hastalıktır. Virüs, vücuda girdikten 1-2 gün sonra hastalığın belirtileri görülmeye başlar.
Bakım
-
Tahlil
Gribin bulgularıyla tanıyı koymak kolaydır. Yapılan fizik muayeneyle, hiç bir test gerekmeden de grip tanısı konabilir.
Etken
: Hastalığın etkeni Orthomyxoviridae türü bir virüs olan İnfluenza virüsüdür. Toplumda çok yaygın görülen bu hastalık, oldukça bulaşıcıdır. Esas olarak tip A, B ve C olmak üzere 3 çeşit grip virüsü vardır. Bunlar içerisinde tip A virüsü, yıldan yıla yapısını en fazla değiştirebilen virüstür.
Tedavi
Grip sağlıklı insanlarda genellikle bir haftada kendiliğinden iyileşir. Tedavisinde, virüsün neden olduğu bulguları ortadan kaldırmaya yönelik tedavi (semptomatik tedavi) uygulanır. Böylece hastalığın süresi kısaltılır ve belirtiler şiddetlenmeden ortadan kaldırılır. Grip hastalarının mutlaka dinlenmeleri gerekir. Bol sulu besinlerle beslenmek iyileşmeyi hızlandırır. Toplumda antibiyotik kullanımının gribi iyileştirdiği düşüncesi vardır. Bu çok yanlıştır çünkü antibiyotikler virüse etki etmezler. Ayrıca sıklıkla antibiyotik kullanmak, bakterilerin direnç kazanmasına neden olur.
Risk
Her sene birçok insanın ölümüne bile yol açabilen ciddi bir hastalıktır. Yılın 1-2 ayı mutlaka grip salgını ortaya çıkar. Her yüz kişiden en az 10’u bu hastalığa yakalanmaktadır. Grip virüsünün, çok sık değişen bir yapıya sahip olduğundan, yüzde yüz koruyucu bir aşı geliştirilememiştir. Ama yine de aşı olmak hastalığa yakalanmanızı engelleyebilir ya da daha az şiddette hastalığı geçirmenizi sağlar. Aşı, genelde sonbaharda uygulanmaya başlar. Bağışıklık sistemi zayıf olanlar, 60 yaş üzerindeki kişiler, hastane ortamında bulunan personeller, sağlık çalışanları, kronik bir hastalığı olanlar, insanlarla yakın temas içinde olan kişilerin aşı yaptırmaları gereklidir. Bu kişiler yüksek risk grubundadır.

Hastalık Sorgulama Programı