Gül Hastalığı


Bilgi

Daha çok yanaklar, burun, alın ve çenede görülen kırmızı lekeler, kabarcıklar ve yüzde sıcaklık hissi en temel belirtisidir. Bazı hastalarda boyun ve göğüste de kızarıklıklar olabilir. Bazı kişilerde kılcal damarlardaki şişmeler, genişlemiş küçük kılcal damarlara (telenjiektazi) dönüşebilir. Rozeseanın bazı tiplerinde kişilerde rinofima (büyümüş burun, patlıcan burun), blefarofima (göz kapağı şişliği) ya da göz kızarıklığı gelişebilir.

Sebep

Akne Rozasea ya da gül hastalığı, kırmızı bir yüz ve bazı hastalarda sivilce (akne) benzeri kabarcıklarla kendini gösteren ve yetişkinlerde yaygın görülen bir cilt hastalığıdır.

Bakım

-

Tahlil

Tıbbi öykü ve fizik muayene ile tanı konur.

Etken

Kızarıklık cildin hemen altındaki kan damarlarının şişmesi nedeniyle oluşur. Ancak kesin nedeni bilinmemektedir.

Tedavi

: İlk dikkat edilen şey, derinin gül hastalığına yakalanmasına veya alevlenmesine sebep olan tüm sebeplere yönelik önlem almaktır. Tedavi süreci içerisindeyken bir şekilde tekrardan bu etkilere maruz kalmak hastalığın nüks etmesine yol açacaktır. Kullanılan kozmetik ürünü bırakma, güneş maruziyetini azaltma, besin öğelerine özen gösterme gibi örnekler verilir. Hastalığın tedavisi Dermatoloji uzmanlarınca yapılmakta olup, ilaçlar ve lazer tedavileri uygulanmaktadır.

Risk

Açık tenli yetişkinlerde ve kadınlarda daha sık görülür. Güneş, stres, alkol, acılı yemekler, sıcaklık artışı, kullanılan kozmetik maddeler ve bazı ilaçlar rozaseayı alevlendirir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı