Gül Hastalığı

Bilgi
Daha çok yanaklar, burun, alın ve çenede görülen kırmızı lekeler, kabarcıklar ve yüzde sıcaklık hissi en temel belirtisidir. Bazı hastalarda boyun ve göğüste de kızarıklıklar olabilir. Bazı kişilerde kılcal damarlardaki şişmeler, genişlemiş küçük kılcal damarlara (telenjiektazi) dönüşebilir. Rozeseanın bazı tiplerinde kişilerde rinofima (büyümüş burun, patlıcan burun), blefarofima (göz kapağı şişliği) ya da göz kızarıklığı gelişebilir.
Sebep
Akne Rozasea ya da gül hastalığı, kırmızı bir yüz ve bazı hastalarda sivilce (akne) benzeri kabarcıklarla kendini gösteren ve yetişkinlerde yaygın görülen bir cilt hastalığıdır.
Bakım
-
Tahlil
Tıbbi öykü ve fizik muayene ile tanı konur.
Etken
Kızarıklık cildin hemen altındaki kan damarlarının şişmesi nedeniyle oluşur. Ancak kesin nedeni bilinmemektedir.
Tedavi
: İlk dikkat edilen şey, derinin gül hastalığına yakalanmasına veya alevlenmesine sebep olan tüm sebeplere yönelik önlem almaktır. Tedavi süreci içerisindeyken bir şekilde tekrardan bu etkilere maruz kalmak hastalığın nüks etmesine yol açacaktır. Kullanılan kozmetik ürünü bırakma, güneş maruziyetini azaltma, besin öğelerine özen gösterme gibi örnekler verilir. Hastalığın tedavisi Dermatoloji uzmanlarınca yapılmakta olup, ilaçlar ve lazer tedavileri uygulanmaktadır.
Risk
Açık tenli yetişkinlerde ve kadınlarda daha sık görülür. Güneş, stres, alkol, acılı yemekler, sıcaklık artışı, kullanılan kozmetik maddeler ve bazı ilaçlar rozaseayı alevlendirir.

Hastalık Sorgulama Programı