Bilgi
Güneş yanığının belirtileri genellikle maruziyetten 6-24 saat sonra başlar. Tipik belirtileri; ciltte kızarıklık, kabarcıklar, ağrı, soyulma ve kaşıntıdır. Tekrarlayan güneş yanıkları ciltte kalıcı hasar ve erken cilt yaşlanmasına neden olabilir.
Sebep
Güneşin ultraviyole ışınları ciltte yanık meydana getirir. Güneş yanığı, kişinin çok fazla güneş ışınına maruz kalması sonucu ciltte oluşan hasardır. Şiddetli bir güneş yanığı, yaşamı tehdit eden bir reaksiyon olan güneş zehirlenmesine dönüşebilir.
Bakım
-
Tahlil
Güneşe maruziyet öyküsü ve cilt muayenesi tanı koymak için yeterlidir.
Etken
Genellikle dış ortamlarda korunmasız olarak güneş altında bulunmaktan kaynaklanır. Güneş yanığı aynı zamanda solaryumun yanlış kullanılmasıyla da meydana gelebilir.
Tedavi
Tedaviyi güneş yanığının derecesine göre planlamak uygun olacaktır. Birimci derece yanıkta yaygın kızarıklık ve ağrı mevcuttur. Birinci derece yanıklar evde tedavi edilebilir. Soğuk uygulama, nemlendirici kremler, yanık kremleri (gümüş sülfodiyazinli, aloe veralı veya lanolin içerikli olabilir) ve ağrı kesiciler kullanılabilir. Ciltten sıvı kaybı olacağından bol su içilerek bu kayıp karşılanmalıdır. İkinci derece yanıkta büller (baloncuklar) vardır ve bu evrede tıbbi destek alınması daha uygundur. Dermatoloji hekimine veya ciddi durumlarda acil servislere başvurulabilir.
Risk
Güneş yanığını önlemenin yolu, uygunsuz zamanlarda güneşlenmemek, güneş koruyucu faktör değeri yüksek olan güneş kremleri kullanmak, şapka ve uygun kıyafetler giymektir.

Hastalık Sorgulama Programı