Güneş Yanığı


Bilgi

Güneş yanığının belirtileri genellikle maruziyetten 6-24 saat sonra başlar. Tipik belirtileri; ciltte kızarıklık, kabarcıklar, ağrı, soyulma ve kaşıntıdır. Tekrarlayan güneş yanıkları ciltte kalıcı hasar ve erken cilt yaşlanmasına neden olabilir.

Sebep

Güneşin ultraviyole ışınları ciltte yanık meydana getirir. Güneş yanığı, kişinin çok fazla güneş ışınına maruz kalması sonucu ciltte oluşan hasardır. Şiddetli bir güneş yanığı, yaşamı tehdit eden bir reaksiyon olan güneş zehirlenmesine dönüşebilir.

Bakım

-

Tahlil

Güneşe maruziyet öyküsü ve cilt muayenesi tanı koymak için yeterlidir.

Etken

Genellikle dış ortamlarda korunmasız olarak güneş altında bulunmaktan kaynaklanır. Güneş yanığı aynı zamanda solaryumun yanlış kullanılmasıyla da meydana gelebilir.

Tedavi

Tedaviyi güneş yanığının derecesine göre planlamak uygun olacaktır. Birimci derece yanıkta yaygın kızarıklık ve ağrı mevcuttur. Birinci derece yanıklar evde tedavi edilebilir. Soğuk uygulama, nemlendirici kremler, yanık kremleri (gümüş sülfodiyazinli, aloe veralı veya lanolin içerikli olabilir) ve ağrı kesiciler kullanılabilir. Ciltten sıvı kaybı olacağından bol su içilerek bu kayıp karşılanmalıdır. İkinci derece yanıkta büller (baloncuklar) vardır ve bu evrede tıbbi destek alınması daha uygundur. Dermatoloji hekimine veya ciddi durumlarda acil servislere başvurulabilir.

Risk

Güneş yanığını önlemenin yolu, uygunsuz zamanlarda güneşlenmemek, güneş koruyucu faktör değeri yüksek olan güneş kremleri kullanmak, şapka ve uygun kıyafetler giymektir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı