Hafıza Kaybı (Geçici)

Bilgi
Hastalar bir gün, hafta ya da bir yıl öncesine kadar olan hiç bir olayı hatırlayamazlar. Daha eski zamanları ve anıları hatırlayabilirler. Kim olduklarını ve aile üyelerini bilirler. Genellikle 24 saatten kısa sürer. Amnezide bazı olayların hatırlanmamasının yanında yeni bilgileri öğrenmede de güçlük yaşanabilir
Sebep
Geçici global amnezi, enfeksiyon, felç ( inme), nöbet (havale) ya da kafa darbesi gibi durumlardan kaynaklanmayan, ani olarak ortaya çıkan ve geçici bir hafıza kaybıdır. Zihnin fonksiyonlarındaki kayıp ve buna bağlı hafıza kaybı yani bunama devamlılık arz ederse bu tablo Alzheimer Hastalığı olarak değerlendirilebilir. Alzheimer Hastalığında, bulgular genellikle yavaş yavaş ortaya çıkar ve giderek kötüleşir.
Bakım
-
Tahlil
Amnezi tanısı, doktorun semptomlarla ilgili yorumu veya herhangi bir ilaç kullanıp kullanılmadığının veya alkol alınıp almadığını tespit etmesiyle konulur. Ayrıca kan testleri, beyin dalgaları görüntüleme (EEG), BT, MRI gibi testlerle de amnezi teşhisi konulabilir.
Etken
Genellikle felç ( inme), nöbet (havale) ya da kafa darbesi gibi durumlarda görülmektedir. Bazı uyku hapları veya ameliyat öncesi kullanılan bazı anestezi ilaçları, bazı akıl hastalıkları, karbon monoksit gibi zehirler, alkol ve madde bağımlılığı da zaman zaman geçici global amneziye neden olabilmektedir.
Tedavi
Amnezi vakalarında uygulanacak tedavi yöntemleri, amnezinin çeşit ve nedenine bağlı olarak değişebilir. Amnezi psikolojik bir travma sonucu oluşmuşsa, psikoterapi ve hipnoz ile tedavi metodu uygulanır. Fiziki bir etken ile oluşan amnezilerde ise ilaç tedavisi uygulanmaktadır.
Risk
Geçici global amnezi daha çok 50 yaş üstü kişilerde meydana gelir. Erkeklerde daha sık görülür
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı