Hashimoto Tiroiditi


Bilgi

Genellikle tiroid bezindeki harabiyet yavaş, sessiz ve ağrısız olur. Çoğu hastada herhangi bir şikayet görülmez. Bu hastalar doktora genellikle guatr nedeniyle veya tiroid hormon azlığının neden olduğu halsizlik, bitkinlik, el ve yüzde şişme, ses kalınlaşması gibi şikayetler nedeniyle başvururlar.

Sebep

Hashimoto tiroiditi; tiroid bezinde meydana gelen otoimmün bir iltihaplanma türüdür. Yani vücut kendi tiroid bezini yanlışlıkla yabancı bir doku olarak görür ve onu yok etmek için ona karşı savaş açar. Bu hastalık lenfositik tiroidit ve otoimmün tiroidit olarak da bilinir.

Bakım

-

Tahlil

Hastanın yakınmaları, tıbbi öykü, aile öyküsü, fizik muayene, kan testleri (tiroid hormon düzeyleri), tiroid bezi ultrasonografisi ile tanı konur. Tiroid otoantikorlarının varlığı tanıyı destekler.

Etken

Antikorlar tiroid bezini yabancı bir madde gibi gördükleri için tiroid bezini tahrip etmeye çalışırlar. Bu tahribat nedeni ile önceleri tiroid hormonları çok fazla salgılanır tiroid zehirlenmesi gibi bir durum (hipertiroidi) oluşur. Sonrasında bezin fonksiyonu tamamen bozulur ve hipotiroidi (tiroid bezinin çalışamaması) tablosu ortaya çıkar.

Tedavi

Hastalığı tamamen ortadan kaldıracak bir tedavi yolu yoktur. Tedavi tiroid hormonu fazlalığı ya da azlığını önlemek için yapılır. Erken dönemde antitiroid ilaçlar kullanılırken ilerlemiş hastalıkta tiroid hormon replasman tedavisi uygulanır.

Risk

Hashimoto hastalığı genetik geçişli olabilir ve aile bireylerinden birinde hashimoto hastalığı tespit edilmiş ise ailenin diğer fertlerinde ve çocuklarında da bu hastalık ortaya çıkabilir. Hastaların yaklaşık % 90’ı kadınlardır ve genellikle 40-60 yaş aralığındadırlar.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı