Bilgi
Bacaklarda, göz kapaklarında şişme (ödem), idrar yaparken köpüklenme başlıca belirtiler arasındadır. Ödem ayak bileği, bacaklar, el sırtı, göz çevresinde oluşmakla birlikte vücuttaki tüm boşluklarda sıvı birikimi tarzında da olabilir. Köpüklü idrar, iştah azalması ve beslenmeye bağlı olmayan kilo alımı diğer belirtileri arasında sayılabilir.
Sebep
Vücudun yapı taşları olan proteinlerin idrarla kaybını engelleyen bir bariyer sistemi mevcuttur. Bu bariyerin bozulması sonucu böbrek aracılığıyla aşırı protein kaybedilmesi sonucu ortaya çıkan tabloya nefrotik sendrom denilmektedir.
Bakım
-
Tahlil
Hastalığın tanısında idrarla kaybedilen protein miktarı önemlidir. Normal bireylerde idrar tetkikinde protein varlığı beklenen bir bulgu değildir. Nefrotik sendromda idrarla protein kaybı günde 3,5 gramın üzerindedir. Altta yatan böbrek hastalığının belirlenmesi için birkaç istisna dışında böbrek biyopsisi yapılmalıdır.
Etken
Böbrek hasarına bağlı nefrotik sendrom birçok hastalık sebebiyle oluşabilir. Albumin seviyesinde azalma, buna bağlı vücutta ödem, su tutulması ve kan kolesterol seviyesinin artış görülür.
Tedavi
Nefrotik sendromun altta yatan nedeni ne olursa olsun tuz kısıtlaması, protein kısıtlaması, idrarla protein kaybını azaltacak ilaç düzenlemeleri, kolesterol düşürücüler, pıhtılaşma bozukluklarını engellemeye yönelik tedaviler başlıca destekleyici tedavilerdir. Altta yatan nedene yönelik ise steroid tedavileri ve bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullanılmaktadır.
Risk
Nefrotik Sendromun tedavisiz kalması, geri dönüşümsüz böbrek yetmezliği için yüksek risk oluşturmaktadır.

Hastalık Sorgulama Programı