Nefrotik Sendrom


Bilgi

Bacaklarda, göz kapaklarında şişme (ödem), idrar yaparken köpüklenme başlıca belirtiler arasındadır. Ödem ayak bileği, bacaklar, el sırtı, göz çevresinde oluşmakla birlikte vücuttaki tüm boşluklarda sıvı birikimi tarzında da olabilir. Köpüklü idrar, iştah azalması ve beslenmeye bağlı olmayan kilo alımı diğer belirtileri arasında sayılabilir.

Sebep

Vücudun yapı taşları olan proteinlerin idrarla kaybını engelleyen bir bariyer sistemi mevcuttur. Bu bariyerin bozulması sonucu böbrek aracılığıyla aşırı protein kaybedilmesi sonucu ortaya çıkan tabloya nefrotik sendrom denilmektedir.

Bakım

-

Tahlil

Hastalığın tanısında idrarla kaybedilen protein miktarı önemlidir. Normal bireylerde idrar tetkikinde protein varlığı beklenen bir bulgu değildir. Nefrotik sendromda idrarla protein kaybı günde 3,5 gramın üzerindedir. Altta yatan böbrek hastalığının belirlenmesi için birkaç istisna dışında böbrek biyopsisi yapılmalıdır.

Etken

Böbrek hasarına bağlı nefrotik sendrom birçok hastalık sebebiyle oluşabilir. Albumin seviyesinde azalma, buna bağlı vücutta ödem, su tutulması ve kan kolesterol seviyesinin artış görülür.

Tedavi

Nefrotik sendromun altta yatan nedeni ne olursa olsun tuz kısıtlaması, protein kısıtlaması, idrarla protein kaybını azaltacak ilaç düzenlemeleri, kolesterol düşürücüler, pıhtılaşma bozukluklarını engellemeye yönelik tedaviler başlıca destekleyici tedavilerdir. Altta yatan nedene yönelik ise steroid tedavileri ve bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullanılmaktadır.

Risk

Nefrotik Sendromun tedavisiz kalması, geri dönüşümsüz böbrek yetmezliği için yüksek risk oluşturmaktadır.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı