Dr Sistem App
Nekrotizan Fasiit

Bilgi
Oldukça ender görülmekle birlikte yüksek oranda ölümle sonuçlanabilmektedir. Ciltte kızarıklık, ağrı, ısı artışı, şişl,k ilk belirtileridir. Ayrıca; yorgunluk, grip benzeri belirtiler, ateş, bulantı ve kusma gibi belirtiler de görülebilir.
Sebep
Deri altındaki yağ dokusu ve yüzeyel fasyada yerleşen, hızlı yayılım gösteren yumuşak doku enfeksiyonuna Nekrotizan Fasiit denir. Cilt ve kas dokularınızın yanı sıra, deri altı dokularda da tahribat oluşmaktadır.
Bakım
-
Tahlil
: Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri, tomografi gibi görüntüleme yöntemleri ve bazen de cilt biyopsisi tanı için gerekebilir.
Etken
Genellikle et yiyen bakteri olarak bilinen en A grubu Streptokok enfeksiyonundan kaynaklanır. Bakteriler bir cilt kesisi veya cerrahi yara yoluyla vücuda girebilir. Bazen bir iğne ile ciltte meydana gelen delinme bile yeterli olabilir.
Tedavi
Durum hızla ilerleyebileceği için, mümkün olduğunca erken tedavi çok önemlidir. Tedavisi acilen başlanması gereken damardan antibiyotik tedavisidir. Ancak çoğu zaman ölü dokulara antibiyotiğin ulaşması mümkün olamadığından cerrahi olarak ölü dokuların temizlenmesi gerekebilmektedir. Bu da bazen uzuv kaybına yol açabilmektedir.
Risk
Zayıflamış bağışıklık sistemi, şeker hastalığı, kanser, karaciğer veya böbrek hastalığı gibi kronik hastalıkların varlığı, steroid yani kortizon içeren ilaçlar kullanmak ve ciltte bakterilerin girişini kolaylaştıran açık yaraların varlığı önemli risk faktörleri arasında sayılabilir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı