Hasta Sinüs Sendromu


Bilgi

Hastalarda, kalp hızının çok yavaşlaması yani bradikardiye bağlı bayılma, bayılma hissi, baş dönmesi, geçici hafıza kaybı, çarpıntı, göğüs ağrısı ve/veya yorgunluk görülebilir.

Sebep

Hasta sinüs sendromu, kalbin atımını sağlayan uyarıların çıktığı yerdeki (sinüs düğümü) bir bozukluk sonucu ortaya çıkan, kalp hızının çok yavaşlaması (bradikardi) ya da çok hızlı atma (taşikardi) gibi düzensiz kalp atımları (aritmi) ile kendini gösteren bir bozukluktur.

Bakım

-

Tahlil

Tanı genellikle klinik ve elektrokardiyografik bulgular ile konulur. Klinik tanının güçleştiği durumlarda holter EKG kayıtları görülmelidir.

Etken

Kalp damar hastalığı, hipertansiyon, romatizmal kapak hastalıkları, kalp kası iltihabı (miyokardit), doğumsal kalp hastalıkları, kalp büyümesi gibi ileti sisteminde hasar oluşturabilecek hastalıklar sonucu hasta sinüs sendromu oluşabilir.

Tedavi

Bazı hastalarda şikayetler ayda bir görülebildiği gibi bazılarında da hemen hemen her gün hatta günde birkaç kez görülebilir. Şikayetleri sık olanlarda, özellikle de bradikardi birlikteliği saptanması halinde genellikle kalıcı kalp pili (KKP) implantasyonu gerekmektedir.

Risk

Kalp cerrahilerden özellikle de kulakçık ameliyatlarında sonra da hasta sinüs sendromu görülebilir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı