Bilgi
Hastalarda, kalp hızının çok yavaşlaması yani bradikardiye bağlı bayılma, bayılma hissi, baş dönmesi, geçici hafıza kaybı, çarpıntı, göğüs ağrısı ve/veya yorgunluk görülebilir.
Sebep
Hasta sinüs sendromu, kalbin atımını sağlayan uyarıların çıktığı yerdeki (sinüs düğümü) bir bozukluk sonucu ortaya çıkan, kalp hızının çok yavaşlaması (bradikardi) ya da çok hızlı atma (taşikardi) gibi düzensiz kalp atımları (aritmi) ile kendini gösteren bir bozukluktur.
Bakım
-
Tahlil
Tanı genellikle klinik ve elektrokardiyografik bulgular ile konulur. Klinik tanının güçleştiği durumlarda holter EKG kayıtları görülmelidir.
Etken
Kalp damar hastalığı, hipertansiyon, romatizmal kapak hastalıkları, kalp kası iltihabı (miyokardit), doğumsal kalp hastalıkları, kalp büyümesi gibi ileti sisteminde hasar oluşturabilecek hastalıklar sonucu hasta sinüs sendromu oluşabilir.
Tedavi
Bazı hastalarda şikayetler ayda bir görülebildiği gibi bazılarında da hemen hemen her gün hatta günde birkaç kez görülebilir. Şikayetleri sık olanlarda, özellikle de bradikardi birlikteliği saptanması halinde genellikle kalıcı kalp pili (KKP) implantasyonu gerekmektedir.
Risk
Kalp cerrahilerden özellikle de kulakçık ameliyatlarında sonra da hasta sinüs sendromu görülebilir.

Hastalık Sorgulama Programı