Hemoroid


Bilgi

Basurun en sık görülen belirtileri; anüste kaşıntı, oturduğunuzda şişen damarların üzerindeki basıncın artması nedeniyle yaşanan şiddetli ağrılar ve kanamadır.

Sebep

Basur, hemoroid veya mayasıl olarak da bilinen, makattaki damarların şişmesi ve meme şeklini alması durumudur.

Bakım

-

Tahlil

Fizik muayene, parmakla makat muayenesi ve gereğinde rektoskopi

Etken

Kabızlık, özellikle uzun sürdüğü takdirde basur yani hemoroid oluşumunu tetiklemektedir.

Tedavi

Hemoroid tanı ve tedavisi gastroenteroloji ve genel cerrahi doktorlarınca yapılmaktadır. Hemoroid ameliyatı özellikle proktoloji konusunda uzmanlaşmış genel cerrahi doktorları tarafından yapılır. Diyet önerileri, hemoroid banyosu, kremler ve ilaçlarla rahatlamaması halinde tedavisi, hemoroidektomi, adı verilen şişmiş olan bu damar yapılarının alınması için yapılan cerrahi işlemdir. Dikişsiz ameliyat yöntemleri de mevcuttur.

Risk

Basur oldukça yaygın bir rahatsızlıktır ve 50 yaş üzeri yetişkinlerin yaklaşık yarısında görülür. Kabız olmayı önleyici besinler tüketmek gerekir. Bunun için lif yönünden zengin besinler tercih edilmelidir. Mısır, nohut, barbunya, mercimek, yulaf gibi kuru baklagiller, armut, ahududu, brokoli, elma gibi sebze-meyveler, kepekli ekmek, bulgur, kayısı gibi besinler sayılabilir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı