Bilgi
Hepatit A hastalığı genelde grip benzeri belirti ya da bulgularla ortaya çıkar. 6-7 yaş altında genellikle hiçbir yakınma olmadan hastalık atlatılırken, erişkin yaşlarda aşırı yorgunluk, iştahsızlık, ateş, kas ağrıları, bulantı, kusma ve sarılık yapabilir.
Sebep
Hepatit karaciğerin herhangi bir nedenle oluşan iltihabıdır. Virüsler, alkol, zehirli gıdalar ve otoimmün hastalıklar gibi pek çok nedenle hepatit gelişebilir. Akut viral hepatit, hepatit virüslerinden biri ile oluşan enfeksiyon sonucu oluşan karaciğer iltihabıdır, çoğu kişide hastalık ani başlar ve sadece birkaç hafta sürer. Kronik hepatit ise, karaciğerin 6 aydan uzun süren iltihabıdır. Akut hepatitten daha az görülen, ancak yıllar boyu sürebilen bir hastalıktır. Hepatit A hastalığı ise, bulaşıcı bir virüs olan hepatit-A virüsünün neden olduğu bir viral akut hepatit tablosudur.
Bakım
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri, karaciğer ultrasonografisi, hepatit belirteçleri ve Anti HAV IgM antikorunun tespiti ile akut hepatit A hastalığı tanısı konabilir.
Etken
Hastalığa hepatit-A virüsü neden olur. Hepatit- A virüsü genellikle dışkıyla kirlenmiş gıda ve suyla bulaşır.
Tedavi
Hepatit A hastalığının kesin bir tedavisi yoktur. Semptomlara yönelik destek tedavisi ve ağır (fulminan) karaciğer yetmezliğine gidiş riski açısından yakın takip (karaciğer enzimlerinin takibi) gereklidir
Risk
Hepatit-A son derece bulaşıcı bir hepatit türüdür. Virüsü taşıyan kişi ile aynı ortamda yaşayanlar, hepatit-Anın yaygın olduğu ülkelere seyahat edenler ve çocuk bakım merkezlerindeki çocuklar ve çalışanlar risk altındadır. Hepatit A aşısı mevcuttur ve riskli gruplarda özellikle aşılama önerilmektedir.

Hastalık Sorgulama Programı