Hepatit A


Bilgi

Hepatit A hastalığı genelde grip benzeri belirti ya da bulgularla ortaya çıkar. 6-7 yaş altında genellikle hiçbir yakınma olmadan hastalık atlatılırken, erişkin yaşlarda aşırı yorgunluk, iştahsızlık, ateş, kas ağrıları, bulantı, kusma ve sarılık yapabilir.

Sebep

Hepatit karaciğerin herhangi bir nedenle oluşan iltihabıdır. Virüsler, alkol, zehirli gıdalar ve otoimmün hastalıklar gibi pek çok nedenle hepatit gelişebilir. Akut viral hepatit, hepatit virüslerinden biri ile oluşan enfeksiyon sonucu oluşan karaciğer iltihabıdır, çoğu kişide hastalık ani başlar ve sadece birkaç hafta sürer. Kronik hepatit ise, karaciğerin 6 aydan uzun süren iltihabıdır. Akut hepatitten daha az görülen, ancak yıllar boyu sürebilen bir hastalıktır. Hepatit A hastalığı ise, bulaşıcı bir virüs olan hepatit-A virüsünün neden olduğu bir viral akut hepatit tablosudur.

Bakım

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri, karaciğer ultrasonografisi, hepatit belirteçleri ve Anti HAV IgM antikorunun tespiti ile akut hepatit A hastalığı tanısı konabilir.

Etken

Hastalığa hepatit-A virüsü neden olur. Hepatit- A virüsü genellikle dışkıyla kirlenmiş gıda ve suyla bulaşır.

Tedavi

Hepatit A hastalığının kesin bir tedavisi yoktur. Semptomlara yönelik destek tedavisi ve ağır (fulminan) karaciğer yetmezliğine gidiş riski açısından yakın takip (karaciğer enzimlerinin takibi) gereklidir

Risk

Hepatit-A son derece bulaşıcı bir hepatit türüdür. Virüsü taşıyan kişi ile aynı ortamda yaşayanlar, hepatit-Anın yaygın olduğu ülkelere seyahat edenler ve çocuk bakım merkezlerindeki çocuklar ve çalışanlar risk altındadır. Hepatit A aşısı mevcuttur ve riskli gruplarda özellikle aşılama önerilmektedir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı