Hıçkırık


Bilgi

Hıçkırığın tek belirtisi çıkardığı karakteristik sesidir.

Sebep

Hıçkırık göğüs boşluğu ile karın boşluğunu birbirinden ayıran ve nefes almada önemli rol oynayan diyafram kasının istemsiz kasılmaları sonucu meydana gelir. Her kasılma ses telleri arasındaki ani daralma sonucu değişik bir ses çıkışına neden olur. Bu sese ise hıçkırık adı verilir.

Bakım

-

Tahlil

Tipik yakınma ve nörolojik muayene tanı için yeterlidir. Ancak inatçı hıçkırık durumunda yani altta yatan tıbbi bir durumdan şüphelenilmesi durumunda hıçkırığa neden olabilen faktörün bulunması için bazı kan tetkikleri, görüntüleme testleri (akciğer röntgeni, BT veya MR) ve endoskopik değerlendirmeler gerekli olabilir.

Etken

Hıçkırık nedenleri arasında; aşırı yemek yeme, hızlı yemek yeme, tamamen dolu mide, aşırı alkol alma, fazla hava yutmak, çok sıcak ya da soğuk sıvıların tüketilmesi, stres ve duygusal değişimler bulunmaktadır.

Tedavi

Çoğu insanda hıçkırık birkaç dakika içinde geçmektedir. Bu durumda tedaviye ihtiyaç yoktur. Bazen birkaç saat nadiren de aylarca devam edebilir. Bu tür hıçkırığa inatçı hıçkırık denir. Hıçkırığın 48 saatten fazla sürmesi ya da uyuma, solunum ve beslenmeye engel olacak derecede şiddetli olması durumunda doktora başvurmak gerekir. Klorpromazin başta olmak üzere çeşitli ilaçlar kullanılmaktadır.

Risk

Hıçkırık riskini arttıran faktörler şunlardır: Erkeklerde uzun süreli hıçkırığın gelişme olasılığı kadınlara göre daha fazladır. Kaygı, stres ve heyecan hıçkırıkla bazı durumlarda ilişkili bulunmuştur. Bazı insanlarda genel anestezi sonrasında veya karın organlarına yönelik yapılan ameliyatlar sonucu hıçkırık gelişebilir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı