Hiatus Hernisi (Mide Fıtığı)


Bilgi

Mide fıtığı varlığında, mide yerinde değil ve daha yukarıda yerleşim göstermiş olduğundan, mide ile yemek borusu arasındaki kapı sistemi bozulur ve reflü (yemek borusuna kaçak) şikayeti başlar. Midede yanma, mide ekşimesi, göğüs ağrısı, nefes darlığı, kalp çarpıntısı, ağız içine acı su gelmesi ve bu kısımlarda gelişebilecek ülserlere bağlı yutma sırasında ağrı, yutmada zorlanma gibi belirtiler görülebilir.

Sebep

Mide diyafragmanın altında, yemek borusu ile ince bağırsak arasında bulunan bir sindirim sistemi organıdır. Yemek borusu ile mide arasındaki birleşim diyafragmanın hemen altında olmalıdır. Eğer mide diyafragma üzerine çıkar ise bu durum mide fıtığı veya hiatus hernisi olarak adlandırılır.

Bakım

-

Tahlil

Mide fıtığı olan hasta reflü şikayetinden dolayı hastaneye başvurur. Öykü ve fizik muayeneyi takiben, ilaçlı (baryumlu) yemek borusu mide pasaj filmi ile kolayca teşhis edilebilir.

Etken

Mide fıtığının başlıca nedenleri arasında yaşlanma, aşırı kilo ve sigara kullanımı bulunmaktadır

Tedavi

Öncelikle ortaya çıkan reflü şikayetleri ilaçlar ile tedavi edilir. Bazı tiplerinde cerrahi olarak düzeltme yapılmalıdır.

Risk

Bu durumu tetikleyen nedenler arasında şişmanlama, karın içi basıncı arttıran nedenler, çok sık kilo alıp verme, hamilelik ya da kalıtımsal özellikler ile kas liflerinin zayıflaması mide fıtığı oluşmasına yol açar. Paraözofageal tip mide fıtıkları tedavi edilmez ise ileride mide kanserine neden olabilir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı