Bilgi
Mide fıtığı varlığında, mide yerinde değil ve daha yukarıda yerleşim göstermiş olduğundan, mide ile yemek borusu arasındaki kapı sistemi bozulur ve reflü (yemek borusuna kaçak) şikayeti başlar. Midede yanma, mide ekşimesi, göğüs ağrısı, nefes darlığı, kalp çarpıntısı, ağız içine acı su gelmesi ve bu kısımlarda gelişebilecek ülserlere bağlı yutma sırasında ağrı, yutmada zorlanma gibi belirtiler görülebilir.
Sebep
Mide diyafragmanın altında, yemek borusu ile ince bağırsak arasında bulunan bir sindirim sistemi organıdır. Yemek borusu ile mide arasındaki birleşim diyafragmanın hemen altında olmalıdır. Eğer mide diyafragma üzerine çıkar ise bu durum mide fıtığı veya hiatus hernisi olarak adlandırılır.
Bakım
-
Tahlil
Mide fıtığı olan hasta reflü şikayetinden dolayı hastaneye başvurur. Öykü ve fizik muayeneyi takiben, ilaçlı (baryumlu) yemek borusu mide pasaj filmi ile kolayca teşhis edilebilir.
Etken
Mide fıtığının başlıca nedenleri arasında yaşlanma, aşırı kilo ve sigara kullanımı bulunmaktadır
Tedavi
Öncelikle ortaya çıkan reflü şikayetleri ilaçlar ile tedavi edilir. Bazı tiplerinde cerrahi olarak düzeltme yapılmalıdır.
Risk
Bu durumu tetikleyen nedenler arasında şişmanlama, karın içi basıncı arttıran nedenler, çok sık kilo alıp verme, hamilelik ya da kalıtımsal özellikler ile kas liflerinin zayıflaması mide fıtığı oluşmasına yol açar. Paraözofageal tip mide fıtıkları tedavi edilmez ise ileride mide kanserine neden olabilir.

Hastalık Sorgulama Programı