Hiperkalemi


Bilgi

Kas yorgunluğu, güçsüzlük, halsizlik, felç, anormal kalp ritmi (aritmi), bulantı gibi belirtiler görülebilir. Ancak 6 mEq/L üzerinde ilk belirtisi kalp durması ve ölüm olabilir.

Sebep

Hiperkalemi kanda potasyum seviyesinin normalden daha yüksek olması demektir. Potasyum kalp de dahil olmak üzere sinir ve kas hücrelerinin işlevi için önemli bir elektrolittir. Kan potasyum düzeyi normalde litre başına 3,6 ila 4,8 miliekivalandır (mEq/L). Kan potasyum düzeyinin 6.0 mEq / L’den yüksek olması çok tehlikelidir ve acil tedavi gerektirir. Yüksek kan potasyum seviyesi kalp kası ve diğer kasların kasılmasını bozabilir ve bu durum ölümle sonuçlanabilir.

Bakım

-

Tahlil

İlaç ve hastalık öyküsü, fizik muayene yanında; kan sayımı, böbrek fonksiyon testleri, kan şekeri, kan ve idrar potasyum düzeyi, EKG, arter kan gazı, CPK (kas yıkım enzimi) tetkikleri tanıda kullanılacaktır.

Etken

En sık görülen nedeni böbrek yetmezliği ve kullanılan bazı ilaçlardır. Bunların dışında, Addison hastalığı, rabdomiyoliz yani kana potasyum salınmasına neden olan kas liflerinin parçalanması, anjiyotensin dönüştürücü enzim (ACE) inhibitörleri kullanımı, ağır yaralanma veya yanık nedeniyle kırmızı kan hücrelerinin hasar görmesi ve aşırı potasyum takviyesi kullanımı da hiperkalemiye neden olabilir.

Tedavi

Hiperkalemi ciddi ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir hastalıktır. Potasyum seviyenizi etkileyen bir ilacı değiştirmeniz gerekebilir ya da yüksek potasyum seviyesine neden olan başka bir tıbbi durumun tedavisi gerekebilir. Yüksek potasyum tedavisi genellikle altta yatan nedene yöneliktir. Bazı durumlarda acil ilaç veya diyaliz gerekebilir.

Risk

Kronik böbrek yetmezliği hastaları, takip eden doktorun diyet önerilerine mutlaka uymalıdır. Potasyum kısıtlı diyet önerilerine uymayan böbrek yetmezliği hastalarında hiperkalemi önemli bir ölüm sebebidir. Diğer bir konu da kan potasyum düzeyini yükselten ilaçlardır. Özellikle böbrek hastaları doktorunun izni olmadan kesinlikle ilaç kullanmamalıdır.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı