Obsesif Kompulsif Bozukluk

Bilgi
Takıntı belirtilerine verilebilecek bazı örnekler; cilt tahriş oluncaya kadar elleri yıkamak, kapıların kilitli olup olmadığını sürekli kontrol etmek, ısıtıcının fişinin çekilip çekilmediğini sürekli kontrol etmek, belirli nesneleri sürekli saymak, bir duayı, kelimeyi ya da cümleyi sessizce tekrar etmek, objelerin sürekli aynı hizada olması için dizmektir.
Sebep
Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) mantıksız düşüncelerin ve korkuların yani takıntıların, insanı sürekli tekrar eden davranışlar sergilemeye zorladığı psikolojik bir hastalıktır.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı öykü ve psikiyatrik muayene ile bir psikiyatri uzmanınca tanısı konulabilir.
Etken
Obsesif Kompulsif Bozukluk vücudunuzun doğal kimyasında ya da beyin fonksiyonlarında görülen değişikliklerin bir sonucu olabilir. Genetik bir bileşeni de olabilir fakat bu genler henüz aydınlatılamamıştır.
Tedavi
Hastalığın tedavisi tamamen bir iyileşmeyle sonuçlanmayabilir. Ancak belirtilerin en aza indirgenmesi ve hastalığın bireyin günlük yaşantısını kontrol altına alması engellenebilir. Temel tedavisi psikoterapi ve ilaç tedavisidir. Çoğu zaman tedavide bu iki yöntemden birlikte yararlanılmaktadır.
Risk
Ailesinde obsesif kompulsif bozukluğu olan bireylerde hastalığın görülme riski artmaktadır. Ayrıca yaşanılan veya maruz kalınan stresli olaylar da riski artırabilmektedir. Bu tür travmatik olaylar ani ve anlamsız düşünce ve duyguları tetikleyebilir.

Hastalık Sorgulama Programı