Omurga Eğriliği


Bilgi

Kalçalar ve omuz seviyeleri arasında eşitsizlik ortaya çıkar. Kollar ile vücut arasındaki mesafenin eşitliği ve vücudun balansı bozulmaktadır. Erişkinlik döneminde; bel ve sırt ağrıları, kalp ve akciğer fonksiyon bozukluklarına neden olabilir.

Sebep

Skolyoz, omurganın göğüs veya bel bölgelerinde görülebilen, yana doğru eğriliğidir. Omurga eğriliği de denilmektedir.

Bakım

-

Tahlil

Omurgaya arkadan bakıldığında eğrilik düz durulduğunda bile fark edilebildiği gibi bazen bu denli net değildir ve ancak öne eğilme durumunda, kontroller ve röntgen filmlerinde anlaşılabilir.

Etken

İdiopatik skolyoz da denilen nedeni bilinmeyen omurga eğriliği sıklıkla aileseldir ve genetik (kalıtsal) faktörlere bağlı gibi gözükmektedir.

Tedavi

Eğriliğin miktarına ve kemik büyümesinin hangi aşamada olduğuna göre belirlenir. Egzersiz, sırt kuşağı kullanımı, ameliyat veya bu tedavilerin bir kombinasyonu uygulanmaktadır. Tedavi, erken başlandığı ölçüde başarılı olur.

Risk

Küçük yaşta başlayan skolyoz genellikle ilerleyicidir. Skolyozun ilerlemesini belirleyen en önemli faktör ise çocuğun fiziksel gelişim hızıdır. En sık genç kızlarda, ergenlik çağının hızlı büyüme döneminde ortaya çıkar.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı