Bilgi
Sersemlik, baş dönmesi, etrafın dönmesi (vertigo), bulantı ve kusma gibi belirtilere neden olur. En karakteristik belirtiler denge ve duyma bozukluklarıdır. Belirtiler başın hareket etmesiyle şiddetlenir ve gözleri kapatmakla azalır.
Sebep
Labirent şeklinde olan denge sağlamamıza ve işitme duyumuzu kontrol altında tutan, kulağın en içinde bulunan dokuların iltihaplanmasına labirentit veya iç kulak iltihabı denir.
Bakım
-
Tahlil
Kişide bulantı, baş dönmesi varsa, gözlerde kayma oluyorsa, kulakta işitme kaybı bulunuyorsa labirent iltihabı akla gelmelidir. Yapılan fiziki muayene sonrasında tanı konulabilir.
Etken
Genellikle orta kulak iltihabı, üst solunum yolu enfeksiyonu, civar dokuların enfeksiyonu ya da kafa travması sonrasında görülür.
Tedavi
Uygun bir antibiyotik ile tedavisi mümkündür. İç kulak iltihabına büyük çoğunlukla civar dokuların enfeksiyonları sebep olduğundan varsa iç kulak iltihabı ile birlikte menenjit gibi altta yatan diğer olası hastalıklar da tedavi edilmelidir.
Risk
İç kulak iltihabı için risk faktörlerinden bazıları; aşırı derecede alkol almak, yorgunluk, alerji öyküsünün bulunması, kişinin yakın dönemde geçirdiği viral kökenli hastalık, solunum yolları enfeksiyonu ya da kulak enfeksiyonlarının olması ve sigara kullanımıdır.

Hastalık Sorgulama Programı