Bilgi
Sebep
Bakım
-
Tahlil
Hastanın yakınmaları, tıbbi öykü, aile öyküsü, fizik muayene, kan testleri (tiroid hormon düzeyleri, tiroid otoantikorları), tiroid bezi ultrasonografisi ile tanı konur.
Etken
Tiroid hormon azlığı ya tiroid bezi, ya hipofiz bezi ya da hipotalamustaki bozukluklardan kaynaklanmaktadır. Hipotiroidiye neden olan hastalıkların başında Hashimoto tiroiditi denilen ve tiroid bezinin nedeni bilinmeyen bir şekilde hasara uğramasıyla oluşan bir hastalık vardır. Tiroid ameliyatı sonrası hormon salgılayacak kadar yeteri kadar doku kalmayınca ve radyoaktif iyod tedavisi yapılan hastalarda da tiroid bezi tahrip edildiğinden hipotiroidi gelişebilmektedir. Tiroid hormon azlığında, dışarıdan alınan tiroid hormon ilaçları yetersiz miktarda olursa da hipotiroidi durumu devam eder.
Tedavi
Tiroksin (T4) hormonu vererek tedavi edilir. Komaya girmek üzere bir halde olan hipotiroitli kişiler vakit kaybetmeden acil servise götürülmelidir. Geçici vakalar hariç T4 hormonunun ömür boyu alınacağı unutulmamalıdır. Hastalar aslında içtikleri T4 hormonunun organizmaya yabancı bir madde olmadığını, tiroid bezlerinin üretemediği hormon eksikliğinin yerine konduğunu iyi kavramalıdırlar.
Risk
Sıklıkla orta yaşlı kadınlarda ortaya çıkar. Fakat diğer yaşlarda ve erkeklerde de görülür. Ailede herhangi bir tiroid bezi hastalığı olanlarda hipotiroidi gelişme riski daha fazladır. Şeker hastaları, romatoid artriti ya da kansızlığı olanlarda risk biraz artmıştır. Ayrıca yeterince iyot almayan, iyottan fakir besinlerle beslenenler veya iyodu vücutta kullanamayan kişilerde hipotiroidi gelişme ihtimali fazladır.

Hastalık Sorgulama Programı