İdrarda Kan Görülmesi


Bilgi

Kırmızı veya pembe renkli işeme, kola veya çay rengi idrar.

Sebep

İdrarda kan hücreleri (eritrosit, alyuvar) bulunması durumuna hematüri adı verilir. Çıplak gözle bakıldığında normal görülen idrarın mikroskop altındaki değerlendirilmesinde eritrosit bulunması mikroskopik hematüri olarak adlandırılır. Makroskopik hematüride ise, idrarda çıplak gözle görülecek kadar belirgin kanama vardır ve idrar çay ya da kola rengindedir.

Bakım

-

Tahlil

Hematürinin nedenini bulabilmek için, detaylı öykü ve fizik muayenenin yanında idrar tahlilleri, kan tetkikleri, ultrasonografi, ürografi ve sistoskopik inceleme yapılabilir.

Etken

İdrardaki kanama çok basit bir nedenden (üşütme, ateş, iltihap) kaynaklanabileceği gibi, idrar yollarındaki bir tümörün de ilk belirtisi olabilir. Bu yüzden idrarda kanama, ciddi bir bulgu olarak kabul edilir. Kanlı idrara neden olabilen başlıca durumlar; böbrek taşları, üreter taşı, mesane taşı, böbrek tümörü, akut glomerülonefrit, idrar kesesi iltihabıdır (sistit) ve kan sulandırıcı ilaç kullanımıdır.

Tedavi

Hematürinin tedavi şekli altta yatan nedene bağlıdır. Bazen ağır egzersize bağlıdır ve sadece istirahat ve bol su içme ile tedavi edilebilir. Bazen de sorun mesane tümörüdür ve ameliyat gerekebilir. Mutlaka üroloji ve nefroloji uzmanlarına başvurmak gerekir.

Risk

Ağrısız, pıhtılı, makroskobik hematüri (gözle görünen) mesane kanseri açısından uyarıcı olmalıdır ve asla ihmal edilmemelidir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı