Bilgi
Kırmızı veya pembe renkli işeme, kola veya çay rengi idrar.
Sebep
İdrarda kan hücreleri (eritrosit, alyuvar) bulunması durumuna hematüri adı verilir. Çıplak gözle bakıldığında normal görülen idrarın mikroskop altındaki değerlendirilmesinde eritrosit bulunması mikroskopik hematüri olarak adlandırılır. Makroskopik hematüride ise, idrarda çıplak gözle görülecek kadar belirgin kanama vardır ve idrar çay ya da kola rengindedir.
Bakım
-
Tahlil
Hematürinin nedenini bulabilmek için, detaylı öykü ve fizik muayenenin yanında idrar tahlilleri, kan tetkikleri, ultrasonografi, ürografi ve sistoskopik inceleme yapılabilir.
Etken
İdrardaki kanama çok basit bir nedenden (üşütme, ateş, iltihap) kaynaklanabileceği gibi, idrar yollarındaki bir tümörün de ilk belirtisi olabilir. Bu yüzden idrarda kanama, ciddi bir bulgu olarak kabul edilir. Kanlı idrara neden olabilen başlıca durumlar; böbrek taşları, üreter taşı, mesane taşı, böbrek tümörü, akut glomerülonefrit, idrar kesesi iltihabıdır (sistit) ve kan sulandırıcı ilaç kullanımıdır.
Tedavi
Hematürinin tedavi şekli altta yatan nedene bağlıdır. Bazen ağır egzersize bağlıdır ve sadece istirahat ve bol su içme ile tedavi edilebilir. Bazen de sorun mesane tümörüdür ve ameliyat gerekebilir. Mutlaka üroloji ve nefroloji uzmanlarına başvurmak gerekir.
Risk
Ağrısız, pıhtılı, makroskobik hematüri (gözle görünen) mesane kanseri açısından uyarıcı olmalıdır ve asla ihmal edilmemelidir.

Hastalık Sorgulama Programı