Bilgi
İdrar dışarı çıkarken zorlanır. Kişi idrarını ince yaptığını ve ıkınma ihtiyacı duyduğunu ifade eder.
Sebep
Üretra ya da dış idrar kanalı, idrar torbasından penis ucuna kadar uzanan, mesanede depolanmış olan idrarı vücut dışına ulaştıran iki ucu açık tüp şeklinde bir kanaldır. Erkekte yaklaşık 18-20 cm, kadında ise 3-4 cm uzunluğundadır. Erkekte kadınlardan farklı olarak meni ve prostat bezi sıvıları da bu kanal yoluyla vücut dışına atılmaktadır. Üretranın herhangi bir bölümünde darlık oluşabilir.
Bakım
-
Tahlil
Öykü ve fizik muayene yanında, üretra darlığını teşhis etmede kullanılan en pratik uygulama üroflowmetri testi yani işeme testidir.
Etken
Yaralanmalar ve geçirilen enfeksiyonlar gibi çeşitli nedenlerden dolayı, idrar kanalı yani üretranın herhangi bir bölümünde darlık oluşabilir. Sonradan oluşan darlıklarda ana sebep genç erkeklerde düzgün tedavi edilmemiş cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar veya trafik kazalarıyken, yaşlı erkeklerde zor geçmiş prostat ameliyatlarıdır.
Tedavi
Üretra darlığının ilk tedavisi endoskopik olarak açılmasıdır. İki veya daha fazla kez endoskopik tedavisi yapılan ama üretra darlığı tekrar eden hastaların açık operasyonlara gereksinimi vardır. Üretroplasti ameliyatı denilen bu operasyon, üretra cerrahisi ile uğraşan ve bu konuda deneyim sahibi olan üroloji uzmanları tarafından yapılmaktadır.
Risk
Erkeklerde üretra kadınlardan daha uzun olduğundan üretra darlığı erkeklerde daha sık görülür. Kadınlarda darlık sebebi genellikle hormonal iken erkeklerde doğuştan veya sonradan oluşabilmektedir. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar önemli bir risk faktörüdür.

Hastalık Sorgulama Programı