İdrar Kanalı Darlığı


Bilgi

İdrar dışarı çıkarken zorlanır. Kişi idrarını ince yaptığını ve ıkınma ihtiyacı duyduğunu ifade eder.

Sebep

Üretra ya da dış idrar kanalı, idrar torbasından penis ucuna kadar uzanan, mesanede depolanmış olan idrarı vücut dışına ulaştıran iki ucu açık tüp şeklinde bir kanaldır. Erkekte yaklaşık 18-20 cm, kadında ise 3-4 cm uzunluğundadır. Erkekte kadınlardan farklı olarak meni ve prostat bezi sıvıları da bu kanal yoluyla vücut dışına atılmaktadır. Üretranın herhangi bir bölümünde darlık oluşabilir.

Bakım

-

Tahlil

Öykü ve fizik muayene yanında, üretra darlığını teşhis etmede kullanılan en pratik uygulama üroflowmetri testi yani işeme testidir.

Etken

Yaralanmalar ve geçirilen enfeksiyonlar gibi çeşitli nedenlerden dolayı, idrar kanalı yani üretranın herhangi bir bölümünde darlık oluşabilir. Sonradan oluşan darlıklarda ana sebep genç erkeklerde düzgün tedavi edilmemiş cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar veya trafik kazalarıyken, yaşlı erkeklerde zor geçmiş prostat ameliyatlarıdır.

Tedavi

Üretra darlığının ilk tedavisi endoskopik olarak açılmasıdır. İki veya daha fazla kez endoskopik tedavisi yapılan ama üretra darlığı tekrar eden hastaların açık operasyonlara gereksinimi vardır. Üretroplasti ameliyatı denilen bu operasyon, üretra cerrahisi ile uğraşan ve bu konuda deneyim sahibi olan üroloji uzmanları tarafından yapılmaktadır.

Risk

Erkeklerde üretra kadınlardan daha uzun olduğundan üretra darlığı erkeklerde daha sık görülür. Kadınlarda darlık sebebi genellikle hormonal iken erkeklerde doğuştan veya sonradan oluşabilmektedir. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar önemli bir risk faktörüdür.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı