Bilgi
Yüz, boyun, eller ve bacak aralarında, derinin yüzeyel tabakasında içi sıvı dolu kabarcıklar ve ağrısız kabuklu yaralar oluşur.
Sebep
İmpetigo, yenidoğan ve çocuklarda en sık görülen deri enfeksiyonlarından birisidir. Özellikle kreşlerde ve anaokullarında salgınlar yapabildiğinden bazı bölgelerde okul yarası da denilmektedir. Oldukça bulaşıcı bir hastalıktır.
Bakım
-
Tahlil
İmpetigo tanısı dermatoloji uzmanının yapacağı fizik muayene ve kabukların kaldırılması ile alınan eksüda (iltihaplı akıntı) örneklerinde gram pozitif bakterilerin görülmesi ile konur.
Etken
Genellikle, stafilokok gurubu bakteriler ve streptokokkus pyogenes adı verilen bakteri tarafından meydana getirilir. Bu bakteriler normal bir cilde de girebilir, ancak çoğu kez kesi, böcek ısırığı ya da daha önceden döküntü olan bir cilt bölgesinden daha kolaylıkla cilde girmektedirler.
Tedavi
İmpetigo tedavisinde öncelikle pıhtılaşmış lezyonların ılık sabunlu su ile yıkanması ve sonrasında topikal (cilt üzerine uygulanan) antibiyotiklerin sürülmesi işlemi yapılır. Topikal antibiyotik tedavisine yanıt vermeyen ve yaygın olan lezyonlarda ağız yolu ile alınan antibiyotik tedavisi başlanır. Ağız yoluyla antibiyotik tedavisi ile komplikasyon gelişme oranlarını azaltılabilmektedir. Şunu da belirtmek gerekir; hastalık bağışıklık sistemi baskılı olmayanlarda genellikle kendiliğinden iyileşir.
Risk
2-5 yaş arası çocuklar ile anaokulu, kreş, ilkokul çağındaki çocuklar risk altındadır.

Hastalık Sorgulama Programı