İmpetigo


Bilgi

Yüz, boyun, eller ve bacak aralarında, derinin yüzeyel tabakasında içi sıvı dolu kabarcıklar ve ağrısız kabuklu yaralar oluşur.

Sebep

İmpetigo, yenidoğan ve çocuklarda en sık görülen deri enfeksiyonlarından birisidir. Özellikle kreşlerde ve anaokullarında salgınlar yapabildiğinden bazı bölgelerde okul yarası da denilmektedir. Oldukça bulaşıcı bir hastalıktır.

Bakım

-

Tahlil

İmpetigo tanısı dermatoloji uzmanının yapacağı fizik muayene ve kabukların kaldırılması ile alınan eksüda (iltihaplı akıntı) örneklerinde gram pozitif bakterilerin görülmesi ile konur.

Etken

Genellikle, stafilokok gurubu bakteriler ve streptokokkus pyogenes adı verilen bakteri tarafından meydana getirilir. Bu bakteriler normal bir cilde de girebilir, ancak çoğu kez kesi, böcek ısırığı ya da daha önceden döküntü olan bir cilt bölgesinden daha kolaylıkla cilde girmektedirler.

Tedavi

İmpetigo tedavisinde öncelikle pıhtılaşmış lezyonların ılık sabunlu su ile yıkanması ve sonrasında topikal (cilt üzerine uygulanan) antibiyotiklerin sürülmesi işlemi yapılır. Topikal antibiyotik tedavisine yanıt vermeyen ve yaygın olan lezyonlarda ağız yolu ile alınan antibiyotik tedavisi başlanır. Ağız yoluyla antibiyotik tedavisi ile komplikasyon gelişme oranlarını azaltılabilmektedir. Şunu da belirtmek gerekir; hastalık bağışıklık sistemi baskılı olmayanlarda genellikle kendiliğinden iyileşir.

Risk

2-5 yaş arası çocuklar ile anaokulu, kreş, ilkokul çağındaki çocuklar risk altındadır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı