Bilgi
Acil gelişen belirtiler arasında; sık ve çok miktarda idrar yapma, çok susama hissi, tekrarlayan kusmalar, ağır sıvı kaybı, halsizlik, kilo kaybı, yüzde kızarıklık, karın ağrısı, nefeste aseton kokusu, derin ve hızlı nefes alma, şuur kaybı, şok ve koma sayılabilir.
Sebep
Diyabetik ketoasidoz, tip 1 diyabetin en sık görülen ve tip 2 diyabette de nadiren görülebilen, ani gelişen ve hızlı bir şekilde tedavisi yapılmadığı taktirde koma ve ölüme kadar gidebilen bir şeker hastalığı komplikasyonudur.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, idrar tahlilinde glukoz ve ketonüri varlığının araştırılması, parmak ucundan kan şekerinin ölçülmesi, elekrolitler, üre ve kreatinin, tam kan sayımı, serum osmolaritesi ve EKG tetkikleri ile diyabetik ketoasidoz teşhisi konulabilir.
Etken
Diyabetik ketoasidoz, insülinin ileri derecede azalması, bununla birlikte insülin karşıtı hormonların (glukagon, adrenalin ve kortizol) salınımının artması veya bozulması nedeni ile gelişir.
Tedavi
Diyabetik ketoasidoz tedavisi genellikle acil servislerde ve yoğun bakım ünitesinde yapılır. Tedavide damar yolu ile sıvı ve insülin verilmesi ve kandaki bazı kimyasalların (elekrolitlerin) yakından takip edilmesi önemlidir. Elbette en iyi tedavi hastanın ketoasidoza girmesini önlemektir.
Risk
Diyabetik ketoasidoz risk faktörlerinden bazıları; insülin hormonunun azalması veya yetmemesi, tedavinin devam ettirilmemesi, insülin pompasının arızalanması sonucu alınması gereken insülinin alınamaması, şeker hastalığına eşlik eden enfeksiyon, duygusal stres, kalp krizi, travma, operasyonlar, yanık, beyin damar hastalıkları, hipertiroidi, bazı ilaçlar (kortizonlu ilaçlar gibi).

Hastalık Sorgulama Programı