Diyabetik Ketoasidoz


Bilgi

Acil gelişen belirtiler arasında; sık ve çok miktarda idrar yapma, çok susama hissi, tekrarlayan kusmalar, ağır sıvı kaybı, halsizlik, kilo kaybı, yüzde kızarıklık, karın ağrısı, nefeste aseton kokusu, derin ve hızlı nefes alma, şuur kaybı, şok ve koma sayılabilir.

Sebep

Diyabetik ketoasidoz, tip 1 diyabetin en sık görülen ve tip 2 diyabette de nadiren görülebilen, ani gelişen ve hızlı bir şekilde tedavisi yapılmadığı taktirde koma ve ölüme kadar gidebilen bir şeker hastalığı komplikasyonudur.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, idrar tahlilinde glukoz ve ketonüri varlığının araştırılması, parmak ucundan kan şekerinin ölçülmesi, elekrolitler, üre ve kreatinin, tam kan sayımı, serum osmolaritesi ve EKG tetkikleri ile diyabetik ketoasidoz teşhisi konulabilir.

Etken

Diyabetik ketoasidoz, insülinin ileri derecede azalması, bununla birlikte insülin karşıtı hormonların (glukagon, adrenalin ve kortizol) salınımının artması veya bozulması nedeni ile gelişir.

Tedavi

Diyabetik ketoasidoz tedavisi genellikle acil servislerde ve yoğun bakım ünitesinde yapılır. Tedavide damar yolu ile sıvı ve insülin verilmesi ve kandaki bazı kimyasalların (elekrolitlerin) yakından takip edilmesi önemlidir. Elbette en iyi tedavi hastanın ketoasidoza girmesini önlemektir.

Risk

Diyabetik ketoasidoz risk faktörlerinden bazıları; insülin hormonunun azalması veya yetmemesi, tedavinin devam ettirilmemesi, insülin pompasının arızalanması sonucu alınması gereken insülinin alınamaması, şeker hastalığına eşlik eden enfeksiyon, duygusal stres, kalp krizi, travma, operasyonlar, yanık, beyin damar hastalıkları, hipertiroidi, bazı ilaçlar (kortizonlu ilaçlar gibi).
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı