İrritabl Bağırsak Sendromu


Bilgi

Bulantı, karında şişlik, baskı veya gerginlik hissi, ishal, kabızlık, karın ağrıları, dışkı kıvamında ve dışkılama sıklığında değişiklik (bazen günde üç kez bazen de üç günde bir gibi) başlıca belirtileridir.

Sebep

İrritabl Bağırsak Sendromu, altta yatan organik bir hastalık olmadan meydana gelen, karında rahatsızlık hissi, düzensiz barsak hareketleri, belirgin derecede şişkinlik ve acil tuvalet ihtiyacı gibi belirtileri bir arada gösteren bir sendromdur. “Hassas bağırsak sendromu” da denilmektedir. En yaygın sindirim sistemi hastalıklarından biridir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü ve fizik muayene aslında tanı için yeterlidir. Ancak, benzer yakınmalara neden olan organik bir neden varlığını dışlamak için gaytada gizli kan arama, kan tetkikleri ve kolonoskopi gerekli olabilir.

Etken

İrritabl barsak sendromunda sindirim sistemi istenilen şekilde çalışmaz; sinir ve kasların çalışması çok daha hassaslaşmıştır. Bu da yemek sırası veya sonrasında kramplara ve ishale neden olabilir. Organik bir sebebe rastlanamamaktadır ve duygusal çatışma ya da stresten kaynaklandığı düşünülmektedir.

Tedavi

Tamamen ortadan kaldırıcı bir tedavi yoktur. Ancak tedavi, belirtilerin şiddetini azaltmaya ve tekrarlamasını önlemeye yönelik olarak başarılı olmaktadır. Amaç hastaların günlük yaşamlarını sürdürmeleri ve yaşam kalitelerinin korunmasıdır. Şikayetleri özellikle artıran yiyecekleri tespit etmesi ve uzak durması önerilir. Şikayetlerin yoğun olduğu dönemde hastalara medikal tedaviler önerilir.

Risk

Dışkılama alışkanlığınızı düzenleyin; mesela her sabah tuvalete gidin. Yürüyüş, bisiklet, yüzme gibi düzenli fiziksel aktiviteler yapın. Günün stresinden kurtulmak için kendinize 10 dakika zaman ayırın ve germe hareketleri yapın. Bu yöntemlerle riski azaltabilirsiniz.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı