Bilgi
Bulantı, karında şişlik, baskı veya gerginlik hissi, ishal, kabızlık, karın ağrıları, dışkı kıvamında ve dışkılama sıklığında değişiklik (bazen günde üç kez bazen de üç günde bir gibi) başlıca belirtileridir.
Sebep
İrritabl Bağırsak Sendromu, altta yatan organik bir hastalık olmadan meydana gelen, karında rahatsızlık hissi, düzensiz barsak hareketleri, belirgin derecede şişkinlik ve acil tuvalet ihtiyacı gibi belirtileri bir arada gösteren bir sendromdur. “Hassas bağırsak sendromu” da denilmektedir. En yaygın sindirim sistemi hastalıklarından biridir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü ve fizik muayene aslında tanı için yeterlidir. Ancak, benzer yakınmalara neden olan organik bir neden varlığını dışlamak için gaytada gizli kan arama, kan tetkikleri ve kolonoskopi gerekli olabilir.
Etken
İrritabl barsak sendromunda sindirim sistemi istenilen şekilde çalışmaz; sinir ve kasların çalışması çok daha hassaslaşmıştır. Bu da yemek sırası veya sonrasında kramplara ve ishale neden olabilir. Organik bir sebebe rastlanamamaktadır ve duygusal çatışma ya da stresten kaynaklandığı düşünülmektedir.
Tedavi
Tamamen ortadan kaldırıcı bir tedavi yoktur. Ancak tedavi, belirtilerin şiddetini azaltmaya ve tekrarlamasını önlemeye yönelik olarak başarılı olmaktadır. Amaç hastaların günlük yaşamlarını sürdürmeleri ve yaşam kalitelerinin korunmasıdır. Şikayetleri özellikle artıran yiyecekleri tespit etmesi ve uzak durması önerilir. Şikayetlerin yoğun olduğu dönemde hastalara medikal tedaviler önerilir.
Risk
Dışkılama alışkanlığınızı düzenleyin; mesela her sabah tuvalete gidin. Yürüyüş, bisiklet, yüzme gibi düzenli fiziksel aktiviteler yapın. Günün stresinden kurtulmak için kendinize 10 dakika zaman ayırın ve germe hareketleri yapın. Bu yöntemlerle riski azaltabilirsiniz.

Hastalık Sorgulama Programı