İshal


Bilgi

İshal ile vücut sıvı kaybeder, bu durum yaşlılarda ve küçük çocuklarda önemli bir risk oluşturur. İshale karın ağrısı, bulantı, kusma, ateş ve gaz eşlik edebilir.

Sebep

İshal sık aralıklar ile tuvalet ihtiyacı duymak ve dışkının normalden daha sulu veya kıvam olarak yumuşak olması durumudur. Diyare de denir. İshal nedeni ile vücutta ciddi oranda sıvı ve mineral kaybı yaşanabilir. İshal kısa sürer ve zaman içinde kendiliğinden kaybolursa akut ishal denir. Uzun süren ishaller ise kronik ishal olarak tanımlanır.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri, gayta yayma ve mikroskopisi, gayta kültürü.

Etken

İshal nedenleri arasında, viral ya da bakteriyel enfeksiyonlar, irritabl bağırsak sendromu, inflamatuvar bağırsak hastalıkları, antibiyotik kullanımı, tüketilen gıdaların bozulmuş olması ve tümörler bulunur.

Tedavi

İshal tedavisinde öncelikli amaç vücudun kaybettiği sıvıyı tekrar yerine koyabilmektedir. Bu nedenle de ishal ile karşı karşıya kalan kişiye normalden daha fazla su verilmelidir. İshal olan bebeğin sık sık emzirilmesi gerekir. Özellikle patates, pirinç, yoğurt, ayran, muz, elma ve yağsız gıdalar ile beslenerek ishal hafifletilebilir. İshal olunan dönemlerde tatlı ve yağ oranı yüksek gıdalardan uzak durulmalıdır.

Risk

İshal rahatsızlığı kış aylarına oranla yaz aylarında daha fazla ortaya çıkar. İshal daha çok 0-6 yaş arası çocuklarda yaygın bir şekilde görülür.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı