Bilgi
İshal ile vücut sıvı kaybeder, bu durum yaşlılarda ve küçük çocuklarda önemli bir risk oluşturur. İshale karın ağrısı, bulantı, kusma, ateş ve gaz eşlik edebilir.
Sebep
İshal sık aralıklar ile tuvalet ihtiyacı duymak ve dışkının normalden daha sulu veya kıvam olarak yumuşak olması durumudur. Diyare de denir. İshal nedeni ile vücutta ciddi oranda sıvı ve mineral kaybı yaşanabilir. İshal kısa sürer ve zaman içinde kendiliğinden kaybolursa akut ishal denir. Uzun süren ishaller ise kronik ishal olarak tanımlanır.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri, gayta yayma ve mikroskopisi, gayta kültürü.
Etken
İshal nedenleri arasında, viral ya da bakteriyel enfeksiyonlar, irritabl bağırsak sendromu, inflamatuvar bağırsak hastalıkları, antibiyotik kullanımı, tüketilen gıdaların bozulmuş olması ve tümörler bulunur.
Tedavi
İshal tedavisinde öncelikli amaç vücudun kaybettiği sıvıyı tekrar yerine koyabilmektedir. Bu nedenle de ishal ile karşı karşıya kalan kişiye normalden daha fazla su verilmelidir. İshal olan bebeğin sık sık emzirilmesi gerekir. Özellikle patates, pirinç, yoğurt, ayran, muz, elma ve yağsız gıdalar ile beslenerek ishal hafifletilebilir. İshal olunan dönemlerde tatlı ve yağ oranı yüksek gıdalardan uzak durulmalıdır.
Risk
İshal rahatsızlığı kış aylarına oranla yaz aylarında daha fazla ortaya çıkar. İshal daha çok 0-6 yaş arası çocuklarda yaygın bir şekilde görülür.

Hastalık Sorgulama Programı