İsilik


Bilgi

İsilik genellikle giyeceklerin vücudu sıkı bir şekilde sardığı bölgelerde kırmızımsı benekler ya da pembe şişlikler oluşmasına neden olur. Kollarda, göbek ve göğüs bölgelerinde, alın, göz kapağı, burun, diz kapağı arkası gibi bölgelerde yoğun bir şekilde kendini gösterir. Bebeklerde genellikle popo bölgesinde yoğunlaşır. Üç dört güne kaybolur ancak tekrarlama riski yüksektir.

Sebep

Ter kanallarının tıkanması sonucu, terin derinin üst tabakasına sızması nedeniyle oluşan, kırmızı ya da pembe renkli ve kaşıntılı deri döküntüleridir. İsilik, özellikle yaz aylarında görülür ve genellikle yenidoğan ve süt çocuklarında görülür. Erişkinlerde de görülebilir.

Bakım

-

Tahlil

Öykü ve fizik muayene (özellikle cilt muayenesi) ile tanı konur.

Etken

İsilik, mikroplar tarafından meydana getirilen bir hastalık değildir. Tamamen çocuğun cildindeki yağ dokusu ve ter kanallarıyla ilgili bir durumdur. Bulaşıcı bir hastalık değildir. Sıcak ve nemli havalarda daha sık meydana gelir.

Tedavi

Bebeğinizde isilik oluşursa öncelikle bebeğinizin giyeceklerini çıkarın, soğumasını ve cildinin hava almasını sağlayın. Daha sonra ılık bir banyo yaptırın ve isilik olan yerleri suyla hafif bir şekilde yıkayın. Özel bir tedavisi yoktur ve genellikle 3-4 gün içinde kendiliğinden geçer.

Risk

Yeni doğmuş bebeklerde görülme olasılığı bir hayli yüksektir. Sarışın ve açık tenli bebekler isilik hastalığında risk grubundadır. Çocuğun kalın ve sıkı bir şekilde giydirilmesi ve naylon içerikli giysiler isilik oluşumunu artırmaktadır. İsilik gelişim riskini azaltmak için, öncelikle onu abartılı bir şekilde giydirmeyin, ağır olmayan ve pamuk kıyafetler tercih edin. Serin yerde uyutun ve uzun süreli doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı