Bilgi
Oturmak, kalkmak, çorap giymek ve tırnak kesmek gibi basit günlük hareketlerin yapılmasında zorluk görülür. Başlangıç belirtileri kasık bölgesinden başlayan ve dize vuran ağrılardır. Bu ağrılar zamanla artar ve başlangıçta sadece çok yorulma durumunda görülen bu ağrılar zamanla otururken bile hissedilecek hale gelir.
Sebep
Kalça kireçlenmesi bacakların leğen kemiğine bağlandığı eklemdeki kıkırdak dokunun harap olmasıdır. Tıpta kalça osteoartriti veya koksartroz olarak bilinir. Bu eklemin hareketleri günlük hayatımızı tümüyle etkiler. 45-50 yaş civarında başlayabilir ve genellikle fark edilmeden ilerler.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene ve gereğinde görüntüleme tetkikleri
Etken
Kilo kalça eklemini zorlar. Kiloyu kontrol ederken de aşırı ağır sporlardan kaçınmak gerekir. Ayakta hareketsiz bir şekilde aynı pozisyonda beklemek de kalça eklemini yıpratır.
Tedavi
Bu hastalığa yakalanmış kişilerin hayat kalitesini artırmak adına ağrı kesici verilir. Fizik tedavi seansları yapılır. Baston gibi destekleyici unsurlar önerilebilir. Çeşitli egzersizler de kalça kireçlenmesine iyi gelir. Bir süre sonra artık cerrahi tedavi şart olur ve uyluk kemiğiyle leğen kemiği arasına kalça protezi takılır.
Risk
Doğuştan ya da çocukluktan kalça çıkığı ya da kalça gelişimiyle ilgili sorunları olanlar risk grubundadır. Kalçaya isabet eden darbeler nedeniyle uyluk kemiğinin (femur) başıyla leğen kemiği (pelvis) arasındaki uyum bozulursa erken yaşlarda da görülebilir. Kadınlarda görülme oranı daha fazladır.

Hastalık Sorgulama Programı