Kalça Kireçlenmesi


Bilgi

Oturmak, kalkmak, çorap giymek ve tırnak kesmek gibi basit günlük hareketlerin yapılmasında zorluk görülür. Başlangıç belirtileri kasık bölgesinden başlayan ve dize vuran ağrılardır. Bu ağrılar zamanla artar ve başlangıçta sadece çok yorulma durumunda görülen bu ağrılar zamanla otururken bile hissedilecek hale gelir.

Sebep

Kalça kireçlenmesi bacakların leğen kemiğine bağlandığı eklemdeki kıkırdak dokunun harap olmasıdır. Tıpta kalça osteoartriti veya koksartroz olarak bilinir. Bu eklemin hareketleri günlük hayatımızı tümüyle etkiler. 45-50 yaş civarında başlayabilir ve genellikle fark edilmeden ilerler.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene ve gereğinde görüntüleme tetkikleri

Etken

Kilo kalça eklemini zorlar. Kiloyu kontrol ederken de aşırı ağır sporlardan kaçınmak gerekir. Ayakta hareketsiz bir şekilde aynı pozisyonda beklemek de kalça eklemini yıpratır.

Tedavi

Bu hastalığa yakalanmış kişilerin hayat kalitesini artırmak adına ağrı kesici verilir. Fizik tedavi seansları yapılır. Baston gibi destekleyici unsurlar önerilebilir. Çeşitli egzersizler de kalça kireçlenmesine iyi gelir. Bir süre sonra artık cerrahi tedavi şart olur ve uyluk kemiğiyle leğen kemiği arasına kalça protezi takılır.

Risk

Doğuştan ya da çocukluktan kalça çıkığı ya da kalça gelişimiyle ilgili sorunları olanlar risk grubundadır. Kalçaya isabet eden darbeler nedeniyle uyluk kemiğinin (femur) başıyla leğen kemiği (pelvis) arasındaki uyum bozulursa erken yaşlarda da görülebilir. Kadınlarda görülme oranı daha fazladır.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı