Kalp Kası İltihabı


Bilgi

Belirtileri arasında göğüs ağrısı, nefes darlığı, kalp çarpıntısı, bayılma, yorgunluk ve egzersiz yapmada zorluk sayılabilir. Miyokardit şiddetli hale gelirse, kalbin pompalama gücünü zayıflatır ve kalp vücudun geri kalanına yeterince kan pompalayamaz. Bu durumda ciddi kalp yetmezliği tablosu ortaya çıkabilir.

Sebep

Miyorakdit enfeksiyon kökenli kalp kası (miyokart) hastalıkları için kullanılan terimdir. Bir başka ifade ile kalp duvarının orta tabakasının iltihaplanmasıdır.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü ve fizik muayeneye ek olarak taı için; EKG, holter, akciğer röntgeni, ekokardiyografi, kan tetkikleri ve gereğinde kalp MR görüntülemesi, kalp kateterizasyonu ve endomiyokardiyal biyopsi yapılabilir.

Etken

Miyokardit genellikle coxsakie virüsü, adenovirüs, parvovirüs, kızamıkçık yani rubella virüsü gibi virüsler tarafından meydana getirilen bir enfeksiyon sonucu gelişir. Difteri ve Lyme hastalığı etkeni olan bakteriler de miyokardite neden olabilmektedir. Travma, radyasyon (ışın) tedavisi veya bazı ilaçlara karşı gelişen reaksiyon sonucu da miyokardit yani kalp kası iltihabı ortaya çıkabilir.

Tedavi

Hastalığın ciddiyeti değişkenlik gösterebilir. Çoğu kişide hastalık sadece istirahat ve semptomatik destek tedavisi ile tamamen iyileşirken, bazı kişilerde ise kalıcı kalp hasarı ve kalp yetmezliği gelişebilir. Tanı ve tedavi hastanın yaşına göre, çocuk kardiyoloji veya erişkin kardiyoloji uzmanı tarafından yönetilmelidir.

Risk

Etken çoğu zaman viral enfeksiyonlar olduğundan, kişisel hijyen kurallarına dikkat etmeyen, uyuşturucu kullanan, güvensiz cinsel ilişkide bulunan, viral enfeksiyonlara karşı aşılarını olmayan bireyler risk altındadır.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı